تب چیست؟

تب چیست؟

تب چیست؟

تب چیست؟
تب چیست؟

درگروه های سنی مختلف در مواجهه با بیماری های گوناگون ممکن است کمی دمای بدن افزایش پیدا کرده که در علم پزشکی به آن تب گفته میشود.

بیشتر کودکان در معرض بروز تب قرار می‌ گیرند و نشانه‌ ای از بیماری‌ های مختلف خواهد بود.

تب پاسخی کاملا منطقی از طرف سیستم ایمنی بدن در مواجهه با انواع ویروس و باکتری خواهد بود، به گونه ای که سیستم ایمنی، دمای بدن را افزایش داده تا بتواند به واسطه آن انواع میکروب ها و عفونت های موجود در بدن را از بین ببرد.

البته باید بدانید که تب در حد یک الی دو درجه مشکلی نخواهد داشت و به راحتی قابل کنترل است، اما حتماً باید به آن رسیدگی کرده تا افزایش دمای بدن باعث ایجاد بیماری ها و مشکلات مختلف در بدن افراد به ویژه کودکان نشود.

کلیه والدین از بدو تولد کودک، باید دستگاه‌ های مخصوص تب سنج را همواره در خانه داشته باشند، تا بتوانند میزان دما  و حرارت بدن کودکان را سنجیده و البته هنگام بروز بسیاری از بیماری ها برای آنها کاربردی خواهد بود.

دمای عادی بدن کودکان و افراد بزرگسال معمولاً ۳۷ درجه خواهد بود اما اگر تب کودکان از این درجه بالاتر رفت حتماً باید برای بررسی و کنترل تب به پزشک مراجعه نمایید.

نوزادان از سه ماهگی به بالا ممکن است دمای بدنشان به ۳۸ درجه سانتیگراد برسد، که کاملا طبیعی خواهد بود و البته در سنین بالاتر بین سه ماهگی و یا شش ماهگی دمای بالا تا ۳۹ درجه اگر مشاهده شد حتما باید به پزشک مراجعه نمایید.

معمولاً تب از علائم بیماری هایی مانند سرما خوردگی، آنفولانزا، کرونا و عفونت داخلی خواهد بود و بهتر است که هرگونه تب در کودکان را جدی گرفته و حتماً برای بررسی مشکلات درونی به پزشک مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید  کولیک چیست؟

درمان تب در کودکان

تب چیست؟
تب چیست؟

اگر به هر دلیلی مشاهده کردید که دمای بدن فرزند شما از ۳۷ درجه یعنی حالت عادی بدن بیشتر است، بهتر است که برای بررسی به مراکز درمانی مراجعه کنید.

اما اگر احساس می کنید که تب فرزندتان بسیار بالا است و زمانی طول می کشد تا به مراکز درمانی برسید حتما سعی کنید که تب کودک را با روش های خانگی کاهش دهید.

در چنین مواقعی کمپرس سرد برای کاهش تب بسیار کارساز خواهد بود و بهتر است که یک دستمال مرطوب را بر ناحیه پیشانی کودک قرار داده تا بتوانید با حداکثر سرعت میزان قابل توجهی از دمای بدن را کاهش دهید.

بهتر است یک‌ پارچه نخی را با آب سرد خیس کنید، آب آن را گرفته و با حالتی مرطوب بر نواحی مختلف بدن قرار دهید.

کمپرس سرد را بر روی پیشانی، زیربغل و کشاله ران قرار دهند زیرا تاثیر مستقیمی بر کاهش دمای بدن داشته و مسیر اصلی رگ های بدن و غدد لنفاوی خواهد بود.

این کاهش دما سریعا وارد جریان خون شده و به دیگر نقاط بدن انتقال پیدا می کند.

هنگام استفاده از کمپرس سرد به هیچ عنوان از آب بسیار سرد و یخ استفاده نکنید، زیرا ممکن است عملکردی معکوس داشته باشد و دمای بدن را افزایش دهد.

اگر استفاده از کمپرس سرد کارساز نبود شما می‌ توانید کودکتان را به حمام برده و با آب ولرم نقاط گرم بدن آنها را شستشو دهید، به هیچ عنوان از آب سرد استفاده نکنید زیرا می تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف تر کرده و مشکلات بیشتری را برای کودک به همراه می‌ آورد.

بهتر است که برای استحمام حتماً از آب ولرم استفاده کنید و بلافاصله بعد از حمام لباس مناسب و خنک را برای کودک آماده نمایید.

استفاده از آب داغ و آب بسیار سرد در حمام باعث افزایش دمای بدن کودک میشود، پس بهتر است که حتماً از آب ولرم و ملایم استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید  مزایای ختنه نوزاد

نکته مهمی که بسیاری از مادران باید بدانند این است که اگر کودک زیر شش ماه دچار تب شود مصرف شیر مادر می‌ تواند به تقویت سیستم ایمنی او کمک کرده و راه بسیار خوبی برای مبارزه با بیماری خواهد بود.

اگر کودک شما در ماه های اولیه قرار دارد و دچار مشکلاتی مانند تب میشود می توانید از شیر خود‌ به او داده که البته کاملا بدن را هیدراته نگه داشته و به راحتی قابل هضم است و در چنین شرایطی تب کودک کاهش پیدا می کند و بدن او بر اثر حرارت و تب دچار کم آبی نمیشود و مشکلاتی مانند تشنج را نیز تجربه نخواهد کرد.

اگر کودک شما در سنی قرار دارد که می‌ توانید از مایعات برای او استفاده کنید، حتماً مقدار زیادی آب ملایم و انواع دمنوش را نیز برای کودکانتان در نظر بگیرید، زیرا خوردن مایعات زیاد باعث دفع عفونت از بدن کودک شده و البته آب از دست رفته را جبران می کند.

همچنین شما می‌توانید کودکتان را در محیط خنک قرار داده که تهویه مطبوع داشته باشد.

ناگفته نماند که فضاهای گرم می‌ تواند تاثیرات مستقیمی بر افزایش تب داشته و حال کودک را وخیم‌ تر خواهد کرد، با این حال بهتر است که دمای محیط بین ۲۱ تا ۲۳ درجه باشد و حتما از تهویه مناسب استفاده کنید.

اگر کودک شما دچار تب میشود به هیچ عنوان از لباس‌ های گرم و ضخیم استفاده نکنید و بهتر است که برای کودکان لباس های نخی و نازک پوشیده و اگر به پوشش مناسب دسترس ندارید کلیه لباس های آن را کم کرده و یک پتو بسیار ناز بر روی آن قرار دهید.

این گونه گردش هوا باعث میشود تا بدن او نفس کشیده و میزان تب نیز کاهش پیدا کند.

متخصصان بر این باورند که اگر هنگام تب پای کودک را به آرامی ماساژ دهید به کاهش درد و تب کمک شایانی خواهد کرد، در چنین شرایطی استفاده از روغن زیتون برای ماساژ پای کودک و نوزاد گزینه مناسبی خواهد بود و می تواند طی زمانی کوتاه دمای بدن کودک را کاهش دهید.

بیشتر بخوانید  انگل چیست؟

روش های کاربردی برای بررسی میزان تب کودک

تب چیست؟
تب چیست؟

اگر به هر دلیلی کودک شما تب می کند، بهتر است که حتماً دستگاه‌ های مخصوص را برای سنجش دمای بدن او در اختیار داشته باشید تا زمانی که به پزشک مراجعه کرده و روش‌ های درمانی را آغاز نمایید.

یکی از بهترین روش هایی که می توانید به صورت منظم دمای بدن کودک را کنترل کنید، استفاده از تب سنج خواهد بود که می‌ توانید به صورت دهانی، مقعدی، زیربغل و یا از طریق گوش دمای بدن کودکان را نیز بسنجید.

تب کودکان نشانه بسیار مهمی از بیماری های داخلی به ویژه عفونت است و به محض شروع تب باید به پزشک مراجعه نمایید.

متخصصان علت تب را پیدا کرده و نهایتاً دارو درمانی را آغاز می کنند، مصرف دارو برای بهبود مشکلات درونی کارساز خواهد بود اما به واسطه برخی داروها تب کودک ظرف چند ساعت کنترل شده و همواره سلامت او حفظ میشود.

اگر به تب کودکان رسیدگی نشود قطعاً باعث ایجاد تشنج و آسیب های مغزی و دیگر مشکلات خواهد شد و بهتر است که حتماً نسبت به افزایش دمای بدن کودکان حساسیت ویژه ای داشته باشید و سریع‌ تر اقدامات ذکر شده را انجام دهید تا بتوانید کودک را به پزشک مربوطه رسانده و دارو درمانی را نیز آغاز نمایید.

برخی افراد تصور می کنند که تب از علائم خطرناک و البته نگران کننده از بیماری ها خواهد بود، اما باید بدانید که تب یک سیستم تدافعی کاملاً درست از طرف سیستم ایمنی بدن است که برای مبارزه با سایر بیماری ها انجام خواهد داد و در صورت ادامه دار شدن این شرایط باید به آن رسیدگی شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *