اوتیسم در کودکان

اوتیسم در کودکان

اوتیسم در کودکان

اختلالات اوتیسم باعث به وجود آمدن مشکلات زمینه‌ ای در تعاملات اجتماعی و همچنین برقراری ارتباط با افراد می‌ شود.

این اختلالات طیف وسیعی در گروه ‌هایی از افراد باعث به وجود آمدن چالش ‌های مختلفی که در وضع ها خفیف است.

در وضعیت شدید تر در زندگی افراد می‌شود و در برخی دیگر نشانه های اوتیسم به صورت رفتار های تکراری و مشکل در تکلم خود را نشان می دهد.

این اختلالات در سن پایین تشخیص داده می شود استفاده از روش ‌های درمانی پزشکی و کاهش علائم و همچنین کنترل آن ها راحت تر است کودکان مبتلا به این بیماری به مهارت های خود را در سنین پایین تر بهتر می توانند تقویت کنند.

در این مقاله قصد داریم در رابطه با اختلال اوتیسم در کودکان و توضیحات را به شما عزیزان بگوییم با ما همراه باشید.

طیف اختلال اوتیسم

طیف اختلال اوتیسم
طیف اختلال اوتیسم

اختلالات اوتیسم در گذشته به پنج دسته طبقه بندی می شد اما اکنون آن را جزو اختلالات رفتاری قرار می دانند و برای آن طیف بندی انجام می گیرد.

در بعضی از افراد تمام نشانه های این اختلالات وجود دارد اما در گروه طیف شدید قرار دارند.

تعدادی از مبتلایان فقط زمینه های مشکلات ارتباطی در آن ها دیده می‌شود و در گروه دیگر تمامی نشانه ها بسیار خفیف است و در طبقه خفیف قرار دارند

اوتیسم اولیه و اتیسم ثانویه

از جمله مشکلاتی که در رابطه با افراد مبتلا به اوتیسم وجود دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد

چالش در تعاملات اجتماعی

چالش در تعاملات اجتماعی
چالش در تعاملات اجتماعی

از مهم ترین نشانه هایی که برای ابتلا به اوتیسم تاثیرگذار است اختلال در تعاملات اجتماعی می باشد.

معمولا نوزادان به شکل طبیعی موجوداتی اجتماعی خواهد بود و همواره دوست دارند به چهره افراد خیره شوند و چهره به چهره با افراد مختلف قرار بگیرند.

بیشتر بخوانید  روش های کاربردی برای افزایش رشد قدی کودکان

نوزادان نسبت به شنیدن صدای افراد واکنش خوبی نشان می دهند و زمانی که به دو یا سه سالگی می ‌رسند می‌تواند بر اثر شنیدن برخی از صدا ها لبخند بزند و یا یک سری فعالیت و انجام بدهند.

معمولا این اختلال در سن ۸ تا ۱۰ ماهگی قابل رویت است از جمله این علائم می‌تواند نشان ندادن عکس العمل بعد از شنیدن صدای پدر یا مادر و یا شنیدن اسم خود.

همچنین عدم توجه اطرافیان و عدم برقراری ارتباط با اطرافیان و تاخیر در رفتار برخی نام برد این کودکان در بازی های گروهی به شرکت نمی کنند.

اغلب می‌ خواهند به تنهایی بازی خود را انجام بدهند کودکان مبتلا به اوتیسم از کودکان دیگر را تقلید نمی کنند یا از والدین به شکل آموزش چیزی یاد نمی گیرند رفتار خشونت آمیز نسبت به اطرافیان دارند.

طبق نتایج بیان شده این گروه از کودکان به والدین خود وابستگی دارند اگرچه این وابستگی در رفتار آن ها دیده نمی‌شود اما رفتار می کنند که اصلا تمایلی به برقراری ارتباط با آن ها هم ندارند.

افراد مبتلا به اوتیسم افکار و احساسات دیگران را درک نمی کنند و نشانه های اجتماعی در آنها دیده نمی‌شود این نشانه ها می تواند شامل لبخند زدن تکان دادن دست مفهوم خاصی برای آن ها ندارد.

آنها حتی نمی تواند زبان بدن و حالت چهره اطراف را بفهمند به همین دلیل برقراری رابطه اجتماعی با آن ها بسیار گنگ و نامفهوم به نظر می ‌رسد.

اغلب افرادی که اوتیسم دارند نمی توانند اتفاقات رخ داده را از نگاه دیگران مورد بررسی قرار دهند معمولا کودکان ۵ ساله می تواند افکار احساسات و هدف های اطرافیان را تشخیص بدهند و تفاوت های آنها را متوجه می شوند.

اما این افراد که مبتلا به این بیماری می باشند در که این موضوع را نمی دانند به همین دلیل است که می‌تواند واکنش خاصی در برابر رفتار دیگران داشته باشند از علائم این اختلال به ضعف کنترل احساسات می‌توان اشاره کرد.

بیشتر بخوانید  کودکان کام شکری

این نوع رفتارها می توانند مثل فریاد زدن گریه کردن خشم و یا رفتار های تهاجمی باشد که در مهار رفتار نا اشنا معمولا برای آن ها به وجود می آید.

در مواردی دیده می‌شود که کودک به دلیل قرار گرفتن در موقعیت های خاص رفتار های خود آزار دهنده مثل کوبیدن سر به جسمی و گاز گرفتن و یا کندن مو های سر و ابرو و مژه های خود بروز می دهند.

مشکل در برقراری ارتباط

مشکل در برقراری ارتباط
مشکل در برقراری ارتباط

مشکل در برقراری ارتباط از نشان ه‌های اصلی اختلالات اوتیسم در کودکان تا سه سالگی آموزش مهارت های زبان و مهارت های را پشت سر گذاشته اند و می تواند صدا ها را تولید کند.

در این سن معمولا یک یا دو واژه را آموختن و نسبت به صدا زدن نام خود واکنش های خاصی نشان می‌دهد .

حتی کودکان قادرند در برابر چیزی که نمی‌خواهند عکس العمل نشان بدهند و با تولید ادا صدا و رفتار های دیگر اعتراض خود را بیان کنند کودکانی که به اوتیسم مبتلا هستند.

در یادگیری زبان بدن و صحبت کردن خیلی خوب عمل نمی کنند و یادگیری آن ها با تأخیر مواجه است در گروهی از کودکان که دیرتر مبتلا به این اختلال می شوند.

در نخستین ماه های تولد قبل از اینکه مهارت های ارتباطی شان را از دست بدهند.

قادر است صداهای مختلفی را تولید نمایند و جملات بی معنی به کار ببرند سایر کودکان اوتیسم همزمان با آغاز به کار گیری مهارت های زبانی با تاخیر زیادی روبرو هستند.

صحبت کردن آن ها خیلی دیر اتفاق می افتد درمان مناسب در اختیار این کودکان قرار بگیرند و با استفاده از مهارت های گفتار درمانی با افراد دیگر می تواند ارتباط برقرار کنند.

تعداد زیادی از کسانی که به اوتیسم مبتلا هستند نمی ‌توانند زبان گفتاری داشته باشند از روش ‌های مختلفی مثل زبان اشاره تصاویر و وسایل الکترونیکی می توان برای برقرار کردن ارتباط با دیگران کمک بگیرند.

بیشتر بخوانید  تب چیست؟

از جمله مشکلات گفتاری که برای کودکان اوتیسم وجود دارد این است که ترکیب برای آنها نامفهوم است به همین دلیل جملات با مفهوم و برای  آنها دشوار است.

کودکانی که به طیف اختلال اوتیسم مبتلا هستند با یادگیری کمی مواجه می شود و حتی قادر ند کلمات سخت را بیاموزند ولی برای شرکت در گفتگو ها قطعا با مشکل مواجه می شوند.

در گروهی از این کودکان مهارت های زبانی چشمگیری دیده می‌شود آن ها می توانند مثل دانشمندان حرف بزنند و مثل سایر بچه ها قادر به گفتن حرف های کودکانه نخواهد بود.

از دیگر مشکلات مبتلایان به اوتیسم این است که نمی تواند قدرت صدا زبان بدن و برداشت ‌های غیر کلامی دیگران را به خوبی درک کنند.

این افراد علائم رایج بدنی در ارتباط خود استفاده نمی‌کند و معمولا تفاوت زیادی بین صحبت ‌های آن ها و حرکات چهره شان دیده می شود لحن کلام و قدرت صدای کودکان اوتیسم بیان کننده هیچ گونه احساس نیست.

این امر موجب می شود که خیلی دیر بتوانند  با دیگران ارتباط بر قرار کند و رفتار های غیرعادی مثل  داد کشیدن در آنها بیشتر دیده می‌شود.

امروزه تکنیک های مختلفی برای افراد مبتلا به اوتیسم وجود دارد تا به کمک آن ها بتوانند احساسات را در آن ها تقویت کنند در صورتی که این گروه می توانند آموزش ببیند.

به نمایش گذاشتن احساسات برای آن ها راحت تر می شود رفتار های مشکلسازی کمتری می توان بعد از آموزش از آن ها ببینید.

افراد مبتلا به اتیسم هستند تمایل زیادی به انجام کار های کاملا شبیه به هم و یکنواخت دارد و خشم و اضطراب آنها دو چندان شود.

رفتار های تکرار شونده به صورت وسواس های فکری و یا شیفتگی به یک موضوع خاص خود را نشان می دهند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *