رفلاکس چیست؟

پیشگیری و راه های درمانی رفلاکس در کودکان

رفلاکس چیست؟

یکی از عوارض شایعی که بسیاری از کودکان در دوران نوزادی تجربه می‌ کنند، رفلاکس معده است که نوعی اختلال گوارشی به شمار می آید و زمانی اتفاق می‌ افتد که کودک شیر را خورده و بعد از مدت بسیار کم به صورت استفراغ آن را بالا می آورد.

در چنین شرایطی نوزادان احساس بسیار نامناسبی داشته و هرگز احساس سیری هم نخواهند کرد و به دنبال آن گریه و بیقراری های کودک نیز افزایش پیدا می‌ کند.

البته توجه داشته باشید که بازگشت محتویات معده به دهان می‌ تواند آسیب‌ هایی را برای مری به همراه آورده که معمولاً متخصصان با استفاده از دارو درمانی و روش های مناسب می‌ توانند تا حد بسیار زیادی ریفلاکس کودکان را نیز کاهش دهند.

معمولا رفلاکس معده در کودکان تا سه ماهگی اول بسیار شایع خواهد بود و پس از تکامل رشد کودکان و بالاتر از سه ماهگی به طور کامل رفلاکس برطرف میشود و هرگز جای نگرانی نخواهد داشت.

علائم رفلاکس کودکان

علائم رفلاکس در کودکان
علائم رفلاکس در کودکان

از مهمترین علائم ریفلاکس معده در کودکان می توان به استفراغ های مکرر و حالت تهوع اشاره کرد. اگر کودکی به ریفلاکس معده مبتلا باشد برخی اوقات احساس گرسنگی شدید داشته و یا در مواقع بسیار زیادی سکسکه می کند.

این کودکان معمولاً همیشه گرسنه هستند و احساس سیری در آنها بسیار کم است، به همین دلیل به صورت دائم برای غذا بهانه گیری کرده و حالتی بی قرار و نا آرام دارند و ممکن است نفخ های شکمی را نیز تجربه کنند.

سرما خوردگی های مکرر، گلو دردهای مداوم و عفونت گوش از علائم رفلاکس معده خواهد بود.

کودکانی که به رفلاکس معده مبتلا هستند معمولا پوسیدگی دندان آنها بسیار سریع بوده و البته بوی دهانشان کمی بد و یا ترش مانند خواهد بود، این کودکان به سرعت کاهش وزن داشته و بلع سختی خواهند داشت و معمولاً در خواب شبانه والدین با آنها مشکل داشته و به سختی به خواب می روند.

بیشتر بخوانید  دلیل کاهش وزن در کودکان

کودکانی که به رفلاکس معده مبتلا هستند سوزش های مختلف و یا درد در ناحیه بالای شکم را تجربه می‌ کنند. توجه داشته باشید که رفلاکس معده در کودکان به ویژه زیر سه ماه کاملاً شایع خواهد بود اما بهتر است که برای پیشگیری از این عارضه و درمان آن حتماً به پزشک مراجعه کنید تا کودکتان در بزرگسالی آسیب‌ های مختلف را تجربه نکنند و البته در این دوره راحت‌ تر می‌ توانند رفلاکس را تحمل کرده و درد و آسیب های جانبی را نیز متحمل نخواهند شد.

راه های پیشگیری و درمان رفلاکس

درمان بیماری رفلاکس در کودکان
درمان بیماری رفلاکس در کودکان

زمانی که نوزاد متولد میشود متخصصان و پزشکانی که در این زمینه فعالیت دارند به مادران آموزش می دهند که طی چه شرایطی به کودکان خود غذا و شیر دهند تا بتوانند ریفلاکس معده را نیز بهبود ببخشند.

پس از آن که کودک شما شیر و یا غذا را مصرف کرد بهتر است که او را به صورت عمودی نگه داشته و ضربه های آرام بر پشت کمر کودک وارد کنید تا بتوانید هوای موجود در معده را تخلیه کرده تا مشکلاتی مانند رفلاکس را تجربه نکند.

دود دخانیات می‌ تواند آسیب‌ هایی مخرب را برای کودکان به همراه آورد، در چنین شرایطی کودک را از دود دخانیات دور نگه دارید و اگر کودک شما با رفلاکس معده مواجه است، بهتر است در وعده های غذایی متعدد میزان کمی غذا را به او بدهید، با این روش معده کودک راحت می تواند خوراکی مصرف شده را هضم کرده و مشکلاتی مانند رفلاکس برای کودک بروز پیدا نمی کند.

در چنین شرایطی متخصصان توصیه می‌ کنند که اگر کودک شما شیرخوار است بهتر است که از شیر غلیظ استفاده کنید، زیرا شیری که بسیار آبکی باشد در معده کودک باقی نمانده و به راحتی از دهان بازگشت خواهد یافت.

بیشتر بخوانید  علت و راه های درمان زردی کودکان

بهتر است که اگر شیر خشک به کودکانتان می دهید، آن را با غلظت بیشتر تهیه کنید. مصرف شیر گاو برای کودکان مبتلا به ریفلاکس مناسب نخواهد بود و بهتر است که حتماً کودک با شیر مادر تغذیه کند، زیرا سازگاری بیشتری با سیستم گوارشی او خواهد داشت.

اگر احساس می کنید که کودک شما به برخی خوراکی‌ ها و حتی شیرخشک حساسیت دارد سریعا شیر خشک را تعویض کرده محصول مناسب را تهیه کنید. همه این عوامل بر پیشگیری از بروز رفلاکس موثر هستند، اما اگر کودک شما به رفلاکس معده مبتلا است می توانید با رعایت همین چند نکته ساده شدت عارضه را کم کرده و بهترین روش را برای درمان در پیش بگیرید.

اگر برای درمان رفلاکس معده کودکان، اصلاح رژیم غذایی کودک و مادر کارساز نبود متخصصان برای پیشگیری از بروز آسیب‌ های بیشتر دارو درمانی را آغاز کرده تا بتوانند معده کودک را به حالت عادی بازگردانند.

متخصصان می توانند با استفاده از دارو درمانی و اصلاح رژیم غذایی کودکان و مادر این عارضه را بهبود بخشند، اما باید بدانید که در موارد شدیدتر اگر هیچ کدام از روش‌ ها کارساز نبود متخصصان با انجام عمل‌ های جراحی رفلاکس پیش آمده را نیز درمان خواهند کرد.

تغذیه مناسب برای کودکان مبتلا به رفلاکس

تغذیه برای کودکان مبتلا به رفلاکس
تغذیه برای کودکان مبتلا به رفلاکس

خوراکی ها مستقیما تاثیر زیادی بر شیر مادر داشته و می توانند باعث بروز ریفلاکس معده در کودکان شوند و گاها باعث تشدید این عارضه خواهند شد.

حتی اگر کودکان در سنین بالاتر با رفلاکس مواجه هستند، بهتر است که چند مورد از خوراکی هایی که در ادامه ذکر میشود را از رژیم غذایی آنها حذف کنید تا معده آنها دچار رفلاکس نشده و خوراکی های مصرفی را باز پس نزند.

برای کودکانی که با رفلاکس معده مواجه هستند مصرف انواع شکلات و قهوه و کافئین مجاز نخواهد بود و البته مادرانی که در دوران شیردهی هستند بهتر است که از این خوراکی ها استفاده نکنند.

بیشتر بخوانید  تفسیر آزمایش کودک

غذاهای سرخ کرده و تند و پر از ادویه نیز می‌ تواند مشکلات زیادی را برای کودک به همراه آورد، که البته اگر مادر نیز آنها را استفاده کند تاثیرات زیادی بر شیر داشته که نهایتا کودک رفلاکس معده را تجربه خواهد کرد.

مواد خوراکی اسیدی و انواع غذاهای آبکی مانند آش و سوپ برای این کودکان مناسب نخواهد بود و بهتر است به جای آنها از خوراکی های سالم و ارگانیک استفاده کنید.

متخصصان بر این باورند که بهتر است کودکانی که با رفلاکس معده مواجه هستند ۲ تا ۳ ساعت پیش از خواب هیچگونه خوراکی سنگین به آنها ندهید و البته در چنین شرایطی بهتر است که برای سیر نگه داشتن کودکان از انواع میوه جات و سبزیجات نیز استفاده نمایید، که از رفلاکس نیز جلوگیری شود.

مراقبت از کودکان مبتلا به رفلاکس

متخصصان بر این باورند که بسیاری از کودکان ممکن است در سنین بسیار پایین و بعد از تولد مشکلاتی مانند ریفلاکس معده را نیز تجربه کنند، که البته با روش های بسیار ساده قابل کنترل بوده و البته در موارد شدیدتر با دارو درمانی بهبود پیدا می‌ کند.

متخصصان توصیه می‌ کنند که اگر کودک شما به ریفلاکس معده مبتلا شده است حتماً رژیم غذایی خود را اصلاح کرده و طبق زمان بندی های مشخص شده مواد خوراکی تعیین شده توسط پزشک را به او بدهید.

اما نکته مهمی که هنگام خواب کودک باید رعایت شود این است که کودکانی که به رفلاکس معده مبتلا میشوند ممکن است در خواب بازگشت مواد از معده را نیز تجربه کنند، به همین دلیل متخصصان توصیه می‌ کنند که آنها را در گهواره ها و یا به صورت شیبدار بخوابانید تا سر نوزاد بالاتر از بدن قرار بگیرد و بهتر است که این نوزادان حتما به پهلو بخوابند تا احتمال خفگی آنها در خواب کاهش پیدا کند.

شاید مقاله راه های درمان بی اشتهایی کودک (اطفال) براتون جذاب باشه.

منبع: Gastroesophageal Reflux in Children

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *