سرخک و سرخجه

سرخک و سرخجه چیست؟

سرخک و سرخجه چیست؟

.

سرخک و سرخجه
سرخک و سرخجه

یکی از بیماری‌ های شایع برای کودکان انواع بیماری هایی مانند سرخک و سرخجه می باشد.

به طور کلی این بیماری های پوستی نشأت گرفته از نوعی ویروس بسیار مسری بوده که معمولاً در کودکان با سنین پایین شایع تر خواهد بود.

نکته بسیار مهم در مورد سرخک و سرخجه این است که این نوع ویروس از طریق مخاط و حتی از راه تنفس به دیگر افراد انتقال پیدا می کند و بهتر است کودک مبتلا به سرخک و سرخجه را در محیطی کاملاً قرنطینه نگهداری کنید.

آب دهان کودک، آب بینی و حتی عطسه و سرفه ای که دارد می تواند باعث انتقال سرخک به دیگر افراد شود. مسئله مهمی که در مواجهه با این بیماری اتفاق می‌ افتد این است که آیا سرخک و سرخجه خطرناک هستند؟

لازم است بدانید که این بیماری ها در بین کودکان کاملاً شایع است و بهتر است که کودک چنین بیماری هایی را در سنین کودکی تجربه کند، زیرا سرخک و سرخجه در سنین بالا می‌ تواند برای افراد اثرات منفی زیادی داشته باشد و علاوه بر علائم پوستی می تواند در سایر اندام‌ های حیاتی مانند مغز بروز پیدا کند.

سرخک و سرخجه علائم کاملا مشهودی داشته که البته در مراحل اولیه کاملاً پنهان خواهند بود و زمانی که در کل بدن کودک گسترش پیدا می کنند علائم اولیه را بروز می دهند.

اما توجه داشته باشید که سرخک و سرخجه برای کودکان در شمار بیماری های خطرناک و کشنده قرار نمی گیرد و البته متخصصان می‌ توانند با مراقبت‌ های کاملا اصولی و در صورت نیاز به بستری کودکان در مراکز درمانی از سلامت آنها محافظت کنند‌.

به طور کلی بیماری های ویروسی و عفونی برای کودکان خطرناک است اما برخی از آنها شدت بیشتری داشته که از شایع ترین آنها می توان به سرخک و سرخجه اشاره کرد، البته این نوع بیماری ها قابل بهبود هستند و طی مدت زمانی مشخص بر اثر دارو درمانی و مراقبت های اصولی به طور کامل بهبود پیدا می کنند.

بیشتر بخوانید  روش های کاربردی برای افزایش رشد قدی کودکان

علائم سرخک و سرخجه در کودکان

سرخک و سرخه چیست؟
سرخک و سرخجه چیست؟

بسیاری از متخصصان همواره به عموم افراد توصیه اکید می کنند که در مورد آسیب ها و بیماری های مختلف مطالعه کرده تا بتوانند علائم اولیه آسیب ها و خطرات احتمالی را سریعا مطلع شوند.

از بیماری‌ های شایع در بین کودکان سرخک و سرخجه است که ممکن است در سنین بسیار پایین اتفاق بیفتد.

برخی از افراد به دلیل عدم آگاهی تصور می‌ کنند که سرخک و سرخجه در شمار بیماری های خطرناک قرار گرفته و می‌ توانند برای کودکان خطر مرگ را به همراه آورند.

این تصور کاملا اشتباه بوده و با وجود پیشرفت علم و وجود راه کار های بسیار کاربردی، چنین بیماری هایی به سهولت و آسانی از بدن کودک خارج میشود.

بیماری‌ هایی مانند سرخک و سرخجه معمولا به صورت یک هفته در بدن کودکان نهفه بوده و هیچگونه علائمی از خود نشان نمی دهد، اما با گذر ۱۰ روز تا ۲ هفته کم کم آبریزش بینی کودک شروع شده، چشم قرمز میشود و ممکن است لکه های مختلفی در اطراف دهان کودک و سایر قسمت‌ های پوست بروز پیدا کند.

سرخک و سرخجه با لکه های قرمز روی پوست کودک نمایان میشوند، این لکه ها به مرور بیشتر شده تا همه بدن کودک را در بر بگیرند، این لکه ها هرگز خطرناک نبوده و با بهبود کامل سرخک و سرخجه از بدن کودک ناپدید میشوند، و اطمینان داشته باشید که هرگز اثری از آنها باقی نمی ماند.

کودک مبتلا به سرخک و سرخجه پس از بروز لکه های قرمز بر روی پوست ممکن است گلودردی مشابه سرماخوردگی را تجربه کند، که البته با توجه به سیستم ایمنی بدن کودک این علائم شدید و یا خفیف خواهند بود.

بیشتر بخوانید  معاینات دوره ای کودکان چیست؟

توجه داشته باشید که این نوع لکه های پوستی قرمز به هیچ عنوان خارش نداشته و التهاب و قرمزی آن کودک را آزاد نخواهند داد، و فقط نوعی علائم بر روی پوست کودک خواهند بود.

در چنین شرایطی و به محض بروز لکه های پوستی قرمز بهتر است که کودک خود را به مراکز درمانی رسانده تا متخصصان تشخیص دهند که از چه راهی باید برای درمان این عارضه اقدامات لازم را انجام دهند.

ناگفته نماند که در طول دوره درمان سرخجه و سرخک کودکان به هیچ عنوان آنها را به محیط های شلوغ مانند مدرسه و مهد کودک نبرده تا سایر افراد به این عارضه مبتلا نشوند.

علائم سرخک و سرخجه معمولا دردناک و شدید نبوده و البته بستگی به سیستم ایمنی بدن کودکان دارد.

متخصصان برای کاهش میزان التهاب و درد کودک ممکن است از استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنند، که دزو آنها را پزشک تعیین کرده و نباید به صورت خودسرانه از آنها استفاده کنید.

درمان بیماری سرخک و سرخجه

سرخک و سرخجه
سرخک و سرخجه

یکی از بیماری های عفونی و ویروسی در کودکان با سنین پایین سرخک و سرخجه می باشد. این بیماری ها به واسطه دارو درمانی بهبود پیدا نکرده و فقط گذر زمان می‌ تواند روند بهبود کودکان را سرعت ببخشد.

معمولاً سرخک و سرخجه در شمار بیماری هایی قرار می‌ گیرند که نیاز به بستری در مراکز درمانی نخواهد داشت و در چنین شرایطی اگر حال عمومی کودک مساعد باشد متخصصان هیچ گونه دارو و آنتی بیوتیک را برای آنها تجویز نمی کنند.

البته به والدین توصیه می‌ کنند که در محیط خانه از آنها مراقبت کرده و حتماً علائم حیاتی آنها را در مدت زمان های کوتاه بررسی کنند.

توجه داشته باشید که اگر کودکان به سرخک و سرخجه مبتلا شوند حتما باید در محیط خانه از آنها مراقبت کرده و هرگز اجازه ندهید که به جمع دیگر کودکان بروند، البته عدم تحرک و استراحت کافی می‌ تواند روند بهبود کودکان را سرعت بخشد و با گذر زمان مشخص شده، این نوع عارضه بهبود پیدا می‌ کند.

بیشتر بخوانید  تفاوت انواع دل درد در کودکان

اما اگر احساس کردید که در طول بهبود سرخک و سرخجه کودکان شما تب بالا و درد بدنی زیادی را تجربه می‌ کند، می‌توانید به متخصصان مراجعه کرده و با مصرف مقدار مشخصی از انواع آنتی بیوتیک و استامینوفن علائم ناخوشایند کودکان را نیز کمی بهبود ببخشید.

سرخک و سرخجه در شمار بیماری هایی قرار دارند که باید دوره درمان آنها به طور کامل طی شود و شما می توانید به راحتی از آنها در محیط خانه مراقبت کنید.

البته بهتر است که از مواد غذایی مناسب کودکان استفاده کرده و خوراکی های حاوی آنتی اکسیدان را به آنها برسانید تا با تقویت سیستم ایمنی بدن روند بهبودشان را سرعت ببخشید.

اما مسئله‌ ای که همواره باید بدانید این است که سیستم ایمنی بدن کودکان پاسخ‌ های متفاوتی نسبت به بیماری های عفونی نشان می‌ دهد، کودکی که بدن کاملاً قوی داشته باشد می تواند به تنهایی در برابر بیماری‌ ها مانند سرخک و سرخجه مقاومت کند، اما برخی دیگر از کودکان ضعیف تر هستند و سیستم ایمنی بدن آنها توانایی مقابله با چنین بیماری هایی را نخواهد داشت.

در صورت مشاهده علائم شدیدتر ناشی از بیماری سرخجه و سرخک کودکان بهتر است به پزشک مربوطه مراجعه کرده تا در صورت لزوم علاوه بر دارو درمانی، کودک را در مراکز درمانی بستری کنند.

برخی از افراد به دلیل سیستم ایمنی ضعیف نیاز به مراقبت‌ های بیشتر دارند تا بتوانند از مشکلات و آسیب‌ های جدی تر جلوگیری کرده باشند.

با این حال اگر کودک شما شرایط عمومی نامساعدی دارد، حتما به پزشک مراجعه کرده تا با تشخیص آنها اقدامات لازم برای کودک شما انجام شود، البته تعداد کودکانی که در برابر بیماری سرخک و سرخجه علائم شدید نشان می دهند بسیار محدود بوده اما باز هم نیاز به مراقبت‌ های خاص خواهند داشت.

1 دیدگاه دربارهٔ «سرخک و سرخجه چیست؟»

  1. ممنون از توضیحات خوبتون خانم دکتر ؛ خدا. شکر که پزشک خوبی مثل شما را داریم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *