انگل چیست؟

انگل چیست؟

انگل چیست؟

انگل چیست؟
انگل چیست؟

یکی از مشکلات و آسیب های پرخطر که ممکن است کودکان در سنین مختلف با آن مواجه شوند، انگل بوده که تاثیرات زیادی بر سلامتی و روند رشد آنها خواهد داشت.

به طور کلی انگل علائم مختلفی داشته که با مشاهده اولین و شایع ترین آنها باید حتماً به پزشک مراجعه نمایید.

به انگل کودکان کرمک هم گفته میشود، که کرم های کوچک و سفید رنگ هستند که معمولاً در مدفوع کودکان قابل مشاهده خواهند بود.

از شایع ترین علائم انگل در کودکان می‌ تواند به خارش ناحیه مقعد اشاره کرد.

اگر کودک شما به طور مداوم احساس ناراحتی می کند و سعی دارد قسمت مقعد را با شدت زیاد بخاراند، باید به وجود انگل در بدن کودک شک کنید.

توجه داشته باشید که انگل کودکان خود به خود درمان نمیشود و به هیچ عنوان نمی توانید با روش های خانگی این عارضه را بهبود ببخشید.

بهتر است که به محض مشاهده علائم اولیه در کودکان حتما به پزشک مراجعه کرده تا با دارو درمانی بتوانید کرمک موجود در روده کودکان را نابود کنید.

معمولاً کودکان مبتلا به انگل از خارش های شبانه شکایت می‌ کنند و ممکن است خوابی ناآرام و آشفته را نیز تجربه کنند، البته کودک مبتلا به انگل معمولا تهوع و استفراغ های پی در پی را تجربه خواهند کرد.

عوامل موثر در ابتلا کودکان به انگل

زمانی که متخصصان بروز انگل را در بدن کودکان تایید می‌ کنند خانواده‌ ها با این نگرانی مواجه میشوند که کودکانشان چطور و چگونه با چنین آسیبی مواجه شده‌ اند.

بهتر است که عوامل موثر در ابتلا کودکان به انگل را بشناسید تا با مراقبت‌ های بیشتر بتوانید از سلامت آنها محافظت کنید.

یکی از روش‌ های متداول در روند ابتلا به انگل مصرف انواع غذاهای آلوده می‌ باشد به همین دلیل است که متخصصان توصیه دارند انواع غذاهای حاوی گوشت را به گونه‌ ای مصرف کنید که گوشت آن کاملاً پخته شده باشد و از مصرف گوشت خام پرهیز کنید.

همچنین باید بدانید که گاهاً آب آلوده و یا انواع نوشیدنی‌ های ناسالم در ابتلا به انگل موثر خواهد بود، زمانی که در برابر عفونت‌ های انگلی قرار می‌ گیرید و یا در تماس با مدفوع آلوده باشید احتمال ابتلا به انگل افزایش چشمگیری خواهد داشت به همین دلیل است که باید عادات ناسالم را ترک کرده و در موقعیت‌ هایی که مطمئن هستید در فضاهای غیر بهداشتی قرار گرفته اید حتماً دستان خود را کاملاً تمیز مورد شستشو قرار دهید.

یکی از راه‌ های پیشگیری از ابتلا به انگل این است که بهداشت را به طور دقیق رعایت کرده و در طی روز چندین بار دستان خود را با آب و صابون بشویید این مسئله نشان می‌ دهد که راه اصلی انتقال آلودگی به بدن دست‌ ها هستند و زمانی که انواع خوراکی‌ ها را هر چند سالم با دست آلوده مصرف کنید احتمال ابتلا به انگل افزایش می‌ یابد.

اگر از سالم بودن آب آشامیدنی اطمینان ندارید بهتر است که با جوشاندن آن حتماً سایر املاح مضر، آلودگی‌ ها و میکروب‌ ها را از بین برده و قطعاً از سیستم گوارشی خود بهتر از قبل محافظت خواهید کرد.

بسیاری از آلودگی‌ ها از طریق خاک به بدن انسان منتقل میشود، کودکانی که در مجاورت با خاک قرار گرفته و یا در این محیط‌ ها بازی می‌ کنند بیش از دیگران به انگل آلوده شده و عواقب بسیار خطرناک آن را تجربه خواهند کرد.

بیشتر بخوانید  عفونت ادراری چیست؟

حتماً شما هم می‌ دانید که شستن انواع سبزیجات با شوینده‌ های مخصوص کمک می‌ کند تا تمام آلودگی‌ های پنهان و انگلی که از طریق آن به بدن انسان منتقل میشود پاکسازی شده و رعایت این نکات کوچک در کنار یکدیگر باعث میشود تا خیلی بهتر بتوانید از سلامت خود مراقبت کنید.

اگر فردی در خانواده به انگل مبتلا باشد باید با مراقبت بیشتر و تا زمان بهبودی از سایر افراد دوری کند روند درمان انگل ممکن است کمی طول بکشد و در طی این دوره علاوه بر فرد بیمار سایر اعضای خانواده هم باید بهداشتی فردی را رعایت کرده تا مبادا به انگل مبتلا شوند.

استفاده از انواع کودهای مستراحی در زمین های کشاورزی و باغ‌ های میوه کاملاً ممنوع است اگر می‌ دانید که در موقعیت‌ های مختلف افراد بدون آگاهی از این کودها استفاده می‌ کنند از تهیه و خوردن محصولات صیفی آنها خودداری کرده تا با چنین آسیب گوارشی خطرناکی مواجه نشوید.

درمان انگل در کودکان

انگل چیست؟
انگل چیست؟

یکی از عوارض و بیماری های شایع در کودکان وجود انگل در روده و معده آنها خواهد بود، که با علائم کاملاً مشهود می توانید از وجود چنین عارضه‌ ای مطلع شوید.

راه های مختلفی برای انتقال انگل به بدن کودکان وجود دارد که از مهمترین آنها می توان به تماس با وسایل فرد آلوده اشاره کرد، که اگر کودک شما به وسایل فرد دارای انگل دست بزند، این نوع آلودگی به بدن او انتقال پیدا می‌ کند.

توجه داشته باشید که انگل ها تا دو هفته بر روی سطح پوست هم زنده خواهند ماند و بهتر است که حتماً با رعایت بهداشت فردی کودک از بروز چنین مشکلات جلوگیری نمایید.

روش های مختلفی برای درمان انگل در کودکان وجود دارد، اما پیش از شروع درمان حتماً باید آزمایش های مختلف انجام شود.

متخصصان سعی دارند به والدین آموزش دهند که در چند روز متوالی نمونه ای از مدفوع کودکان را به آزمایشگاه انتقال داده تا از وجود انگل در مدفوع آنها اطمینان حاصل نمایید و نهایتا می‌ توانند با دارو درمانی این آسیب جدی را بهبود ببخشند.

توجه داشته باشید که کرم ها به طور پیوسته و مداوم از روده کودکان تغذیه کرده و با تخم ریزی های پی در پی تعداد آنها افزایش پیدا می‌ کند.

ممکن است کودک شما ضعف، بی حالی و یا کاهش وزن شدید را تجربه کند که نشان دهنده وجود انگل در روده آنها خواهد بود، با این حال باید حتماً به پزشک مراجعه کرده و اقدامات لازم را برای درمان کودک انجام دهید.

به هیچ عنوان نباید روند درمان انگل با اختلال مواجه شود زیرا آسیب‌ های زیادی به سلامت کودک وارد کرده و می توان آنها را برای همیشه درگیر پروسه های درمانی کند.

علایم شایع انگل در کودکان

با شروع فصل گرما بسیاری از افراد به ویژه کودکان در معرض آسیب‌ های مختلف مانند انگل قرار گرفته که البته علائم و نشانه های شایعی دارد، که به محض مشاهده آنها باید حتما به پزشک مراجعه شود.

معمولا کودکان زمانی که به انگل مبتلا میشوند، اشتهای خود را به طور کامل از دست داده و کمی ضعیف تر و رنگ پریده میشوند.

این کودکان اسهال های آبکی را برای مدت زمان طولانی تجربه می‌ کنند و بهبودی در کار نخواهد بود، البته به غیر از اسهال، مدفوع آنها کاملاً نرم است و کودک احساس خستگی مفرط خواهد داشت.

بیشتر بخوانید  دلیل کاهش وزن در کودکان

در صورت مشاهده چنین علائمی باید به وجود انگل مشکوک شده و برای بررسی به پزشک مراجعه نمایید. توجه داشته باشید که کاهش وزن بسیار شدید به همراه تهوع و البته دل پیچه های مداوم و نفخ شدید همگی از علائم وجود انگل در معده و روده کودکان خواهد بود.

حتما باید نسبت به آنها هشیار باشید و برای بررسی به پزشک مراجعه نمایید. البته لازم به ذکر است که اسهال، مدفوع شل و استفراغ از علائم شایع وجود انگل است، اگر چنین علائمی بیش از دو روز ادامه پیدا کرد حتما برای بررسی به پزشک مراجعه نمایید.

روش های پیشگیری از بروز انگل در کودکان

انگل چیست؟
انگل چیست؟

حتما می دانید رعایت بهداشت فردی می تواند عامل بسیار مهمی در پیشگیری از بروز آسیب ها و بیماری های مختلف باشد، اما کودکان مراقبت بیشتری نیاز دارند، زیرا نمی توانند به راحتی بهداشت فردی را رعایت کرده و نیاز به مراقبت والدین خواهند داشت.

برای پیشگیری از بروز انگل در کودکان بهتر است که همواره دستان آنها را تمیز نگه داشته و هرگز اجازه ندهید که ناخن های کودکان بلند شود.

ناخن محل تجمع بسیاری از آلودگی ها، ویروس ها و انگل ها خواهد بود که ناخواسته کودک دست خود را به دهان برده و با مصرف سایر خوراکی ها ممکن است این آلودگی ها و انگل های خطرناک را به بدن خود انتقال دهند.

همواره باید از تمیزی دستان کودک اطمینان حاصل کرده و دائما از مواد ضد عفونی کننده استفاده کنید.

بهتر است که حتماً برای کودکان خود وسایل شخصی در نظر بگیرید، زیرا بدن کودکان از بدن والدین و بزرگسالان ضعیف تر بوده و ممکن است در برابر بیماری ها و آسیب های مختلف به ویژه انگل کمی حساس تر و ضعیف تر عمل کنند.

پس بهتر است که کودک خود را همواره آموزش داده تا رعایت بهداشت را نیز انجام دهند.

کودکان را هر روز حمام کنید و اجازه ندهید که آلودگی ها بر روی پوست آنها باقی بماند.

اگر کودک شما در سنی قرار دارد که با اطرافیان و کودکان همسن خود بازی می کند و به محیط خارج از منزل می رود، باید هر روز حمام کرده تا آلودگی از روی پوست او پاکسازی شود.

اگر افرادی که در اطراف کودک شما هستند مبتلا انگل باشند، به هیچ عنوان اجازه ندهید که کودک شما به این افراد نزدیک شود، زیرا احتمال انتقال انگل زیاد بوده و نمی توانید از سرایت این عارضه جلوگیری کنید.

اجازه ندهید کودکان ناخن های خود را جویده و انگشتانشان را بمکند، زیرا عامل بروز بسیاری از بیماری ها و انتقال سایر آلودگی ها خواهد بود.

اگر کودکتان به تنهایی به دستشویی می رود حتما پس از اتمام کار دست های او را به خوبی بشویید و حتما خشک کنید، البته بهتر است حوله شخصی برای کودکان در نظر گرفته و در مدت زمان های بسیار کوتاه آنها را با آب گرم و شوینده مناسب شستشو دهید.

از دیگر عوامل موثر در پیشگیری از بروز انگل در کودکان تعویض زود هنگام لباس زیر آنها خواهد بود، اگر کودک به تنهایی دستشویی می رود بهتر است که از تمیزی و نظافت او اطمینان حاصل کرده و برای اطمینان هر روز لباس زیر آنها را عوض کنید.

اگر از اعضای خانواده کسی به انگل مبتلا میشود سعی کنید تا کودکان را از آنها دور نگه داشته و تمام ملحفه ها و لباس های فرد مبتلا به انگل را جداگانه و با آب داغ بشویید، تا کرم ها و انگل هایی که بر روی آنها تخم ریزی کرده اند از بین بروند.

بیشتر بخوانید  علت و راه های درمان زردی کودکان

در غیر اینصورت همه افراد خانواده به انگل مبتلا شده و البته کودکان در معرض خطر و آسیب های بیشتری قرار خواهند گرفت.

بررسی وضعیت کودکان مبتلا به انگل

یکی از بیماری ها و آسیب هایی که می تواند شرایط جسمانی کودکان را با وضعیت نامناسب مواجه کند ابتلا به انگل است.

معمولاً کودکان با لمس اشیا مختلف و انتقال آلودگی از دهان به بدن با چنین عوارضی مواجه میشوند که می‌ تواند خطری جدی برای سلامت آنها باشد.

زمانی که کودکان با انگل مواجه میشوند ممکن است مشکلاتی مانند اسهال آبکی و یا مدفوع نرم و چرب را تجربه کنند.

توجه داشته باشید که اگر انگل برای مدت طولانی در بدن باقی بماند مشکلاتی مانند کاهش وزن شدید و حالت نامناسب را به همراه خواهد داشت.

پس اگر یک یا چند مورد از علائم را در بدن کودکان خود مشاهده می کنید بهتر است سریعاً با پزشک مشورت کرده و وضعیت جسمانی کودکان را بررسی کنید.

کودکان مبتلا به انگل مشکلاتی مانند خستگی های دائمی را تجربه کرده و به دنبال آن نفخ شکم و دل درد را تجربه می‌ کنند.

البته حالت تهوع و استفراغ و بی قراری همیشه با آنها همراه بوده و کودکان نشاط همیشگی را نخواهند داشت.

البته توجه داشته باشید که روش های تشخیصی مختلفی برای شناسایی انواع انگل وجود دارد که معمولاً پزشکان با انجام آزمایشات مربوطه این مسئله را به طور دقیق بررسی می‌ کنند.

اگر احساس می‌ کنید کودک شما وضعیت مناسب و متعادلی ندارد بهتر است سریعا به پزشک مراجعه کنید تا متخصصان روش‌ های تشخیصی مختلف را پیش روی شما قرار دهند.

به این واسطه حتی اگر انگل در روده های کودک وجود داشته باشد خیلی سریع اقدامات لازم جهت درمان آن انجام شده و وضعیت جسمانی کودک به حد نامناسب نخواهد رسید.

به طور کلی پزشکان معتقدند که عدم رعایت بهداشت منجر به بروز انگل در بدن افراد خواهد شد که معمولاً کودکان به دلیل عدم توجه به آلودگی دست ها و انتقال هر نوع شی آلوده به دهن بیشتر در معرض این آسیب قرار می‌ گیرند.

اگر کودک شما با انگل مواجه است قطعاً وضعیت جسمانی نامناسبی داشته و این کودکان حالتی مریض و کسل خواهند داشت.

بهتر است که این شرایط را با یک پزشک در میان گذاشته و متخصصان در صورت تایید وجود انگل در روده ها اقدامات درمانی را انجام داده و به واسطه های دارو درمانی می توانند این عارضه را بهبود ببخشند.

اغلب کودکان در مراحل ابتدایی ابتلا به انگل عوارض جانبی را در حد خفیف و جزئی تجربه می کنند و اگر در چنین شرایطی روند درمان انجام شود خیلی سریع این عارضه بهبود پیدا کرده و تمامی انگل ها نابود میشوند.

اما اگر به وضعیت کودک رسیدگی نشود و علائم بروز این آسیب نادیده گرفته شود رشد بیشتر انگل ها باعث میشود تا جذب مواد مغذی از طریق روده ها کاهش چشمگیری داشته باشد و به مرور زمان وضعیت جسمانی کودک افت شدیدی خواهد داشت.

همین مسئله باعث میشود تا فرزند شما مشکلات مختلف را تجربه کرده و در برابر سایر بیماری‌ ها نیز نا امین میشود.

انگل می تواند آسیب های بسیار زیادی را به بخش های مختلف بدن وارد کند و بهتر است حتماً این بیماری را جدی دانسته و هر چه سریعتر فرآیند درمان را در پیش بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *