اهمیت تغذیه کودکان

اهمیت تغذیه کودکان

اهمیت تغذیه کودکان

اهمیت تغذیه کودکان
اهمیت تغذیه کودکان

یکی از مهمترین مسائلی که همواره والدین با آن مواجه هستند، این است که چه نوع مواد غذایی را برای کودکان خود در نظر بگیرند تا به رشد و سلامت آنها کمک کرده و از آسیب های مختلف دور بمانند.

در مرحله اول باید بدانید که بدن انسان ها در طول شبانه روز باید مقدار مشخصی از انواع کربوهیدرات، پروتئین، چربی و مواد مغذی را دریافت کند که متخصصان توصیه می کنند بهتر است که این مواد ارزشمند حتما از طریق مواد خوراکی تامین شود.

تغذیه کودکان نقش بسیار مهمی بر روند رشد ذهنی و جسمانی آنها خواهد داشت که حتماً باید این چند ماده حیاتی را در رژیم غذایی روزانه آنها گنجانده تا بتوانند نیاز بدنشان را به خوبی تامین کنند.

مهمترین گروه غذایی که برای کودکان و البته بزرگسالان در نظر گرفته میشود گروه غلات و نان است، البته میوه ها، سبزیجات، تخم مرغ، شیر و لبنیات هم واجبات می باشند، البته مقادیر محدودی از چربی های سالم باید استفاده شود که در کنار مصرف قند می تواند انرژی روزانه بدن را تامین کند.

ناگفته نماند که سوخت اصلی بدن پروتئین بوده که حتما باید از مواد خوراکی ارزشمند مانند تخم مرغ، گوشت قرمز، انواع مغزیجات و کشمش دریافت گردد.

مواد معدنی و املاح نقش بسیار زیادی در سلامت بدن دارند و کمبود هر کدام از آنها می‌ تواند اختلالات زیادی در کارکرد سایر ارگان ها به وجود آورد.

ویتامین ها را باید به واسطه مواد خوراکی مصرف کنید، به عنوان مثال کمبود ید، آهن، کلسیم و ویتامین ها نقش اساسی در بدن داشته و نبود آنها تاثیرات منفی را به همراه خواهد داشت، با این حال بهتر است که حتماً با تعیین رژیم غذایی مناسب برای کودکان این مواد را روزانه در مقادیر معین به آنها برسانید.

بیشتر بخوانید  اضطراب جدایی در کودکان

تغذیه مناسب برای کودکان

اهمیت تغذیه کودکان
اهمیت تغذیه کودکان

از مهم ترین و حیاتی ترین فعالیت هایی که در طول روز انجام می دهیم، مصرف خوراکی های مختلف و غنی بوده که نیاز بدن را با توجه به شرایط جسمانی افراد بر طرف می کنند.

اگر کودکان تمایل زیادی به مصرف غذا در وعده‌ های اصلی ندارند، بهتر است که حتماً در کنار وعده های اصلی از میان وعده های مقوی برای کودکان استفاده کنید، زیرا رشد جسمانی کودک ارتباط مستقیمی با تغذیه آنها داشته و در صورت داشتن رژیم غذایی مناسب کودک شما بدون هیچ گونه محدودیت رشد خود را طی می کند.

بهتر است که برای کودکان تنقلات مضر و انواع شیرین کننده های مصنوعی حاوی مواد نگهدارنده را به طور کامل حذف کرده و به جای آن از انواع مغزیجات و آجیل های خوشمزه استفاده کنید.

توجه داشته باشید که برخی از تنقلات مانند انواع کیک و کلوچه برای کودکان مناسب است و به دلیل مواد نگهدارنده نباید در مقادیر زیاد استفاده شود.

مسئله بسیار مهمی که در روند تغذیه کودکان باید انجام شود، گنجاندن همه خوراکی های موجود و ارگانیک در رژیم غذایی کودک است.

به عنوان مثال شما باید انواع گوشت سفید و قرمز، سبزی تازه و انواع میوه را در رژیم غذایی کودکان بگنجانید، البته مصرف انواع لبنیات و دیگر موادی که کلسیم زیادی دارند برای کودکان الزامی بوده و به رشد قدی و سلامت استخوان آنها کمک زیادی می کند.

نکته بسیار مهمی که در بسیاری که به والدین توصیه میشود و البته توجه کمتری به آن می گردد، این است که میزان مشخصی آب را در طول روز به کودکان بدهید، زیرا سلامت بدن ارتباط مستقیمی با آب دارد و تشنگی می تواند عامل بسیاری از مشکلات کلیوی باشد.

ارتباط تغذیه با رشد کودک

اهمیت تغذیه کودکان
اهمیت تغذیه کودکان

همه افراد می‌ دانند که تغذیه نقش بسیار مهمی بر سلامت جسمانی همه افراد دارد، اما نکته قابل توجه این است که کودکان بدنی در حال رشد داشته که رژیم غذایی آنها تاثیر بسیار زیادی بر سلامت و کارکرد سایر ارگان های حیاتی بدن دارد.

بیشتر بخوانید  مزایای ختنه نوزاد

به عنوان مثال کمبود هر نوع ویتامین باعث میشود تا کودکان عوارض شدیدتری نسبت به افراد بزرگسال بروز دهند، و البته آسیب بیشتری به اندام‌ های داخلی آنها خواهد رسید.

پزشکان توصیه می‌ کنند که حتماً خوراکی های ارزشمند و کاملاً ارگانیک را برای کودکان در نظر بگیرید.

همه افراد در گروه‌ های سنی مختلف باید با توجه به قد و وزن و شرایط جسمانی که دارند میزان مشخصی از کالری را دریافت کنند و در کنار کالری دریافتی باید حتماً مقدار معینی از پروتئین، کربوهیدرات چربی و سایر املاح و مواد مغذی و انواع ویتامین های ضروری را مصرف کنند، که همه این موارد در کنار آب می تواند نیاز بدن را به آسانی برطرف سازد.

اگر شما برای کودکانتان رژیم غذایی مناسبی در نظر بگیرید، بدون هیچ گونه اختلال و کاستی رشد کودک طی شده و سلامت سایر اندام ها حفظ میشود.

توجه داشته باشید که حتی کوچکترین عناصر مانند آب بر سلامت بدن تاثیر زیادی داشته و روند گوارش را تحت تاثیر قرار خواهد داد، به همین دلیل است که حتما باید مواد غذایی ارزشمند را در رژیم غذایی کودکان گنجانده شود.

اگر کودک شما به درستی از خوراکی های ضروری و مقوی مصرف نمی کند باید حتماً به پزشک مراجعه کرده تا در صورت بروز هر گونه کمبود، کاستی ها را با انواع مکمل ها و داروها پر کنید.

به هیچ عنوان بدن کودک نباید دچار قحطی شود، زیرا نهایتا سوء تغذیه و سایر بیماری‌ ها نمایان می گردد.

در صورت بروز چنین اتفاقی، بدن کودک آسیب زیادی دیده و رشد او با اختلال مواجه میشود که به دنبال آن سیستم ایمنی ضعف پیدا کرده و استخوان ها و سایر اندام ها استحکام کافی را نخواهند داشت.

بیشتر بخوانید  تفسیر آزمایش کودک

معمولاً افت جسمانی، بی حالی و بی حوصلگی کودکان می‌ تواند در اثر کمبود ویتامین در بدن اتفاق بیافتد و اگر کودک شما در برابر مصرف خوراکی های گوناگون مقاومت می‌ کند و بیش از حد تمایل با مصرف تنقلات دارد بهتر است که حتماً به پزشک مراجعه کرده و روش های مناسب را برای اصلاح رژیم غذایی آنها انجام دهید.

اگر کودک شما به درستی تغذیه نکند، نمی‌تواند فعالیت های مختلف را انجام داده و در کنار آن ضعف جسمانی بر کودک غالب میشود، اگر چنین اتفاقی بروز پیدا کند کودک دچار تنبلی زیاد شده و البته سایر ارگان‌ های حیاتی فعالیتشان کندتر و کمتر خواهد شد و به دنبال آن آسیب های مختلف و البته جدید نمایان میشود.

باید بدانید که تغذیه برای همه انسان ها امری مهم و حیاتی خواهد بود و حتماً باید به صورت متنوع مواد خوراکی گوناگون را مصرف کنید.

برای کودکان و البته بزرگسالان مصرف غذاهای فست فودی و سرخ کردنی اصلا گزینه مناسبی نبوده و  البته شما می توانید برخی از مواد خوراکی مورد علاقه کودکان را با موادی کاملا سالم و بدون افزودنی در خانه تهیه کرده و در اختیارشان قرار دهید.

بهتر است که عادت غذایی کودکانتان را از همان دوران کودکی تعیین کنید تا در بزرگسالی مشکلی با آنها نداشته و بتوانید مواد خوراکی ارزشمند را در اختیارشان قرار دهید.

چکاپ های ماهانه و سالانه باعث میشود تا شما از وضعیت جسمانی کودکتان مطلع شده و در صورت وجود هرگونه کمبود سریعاً به آن پی خواهید برد و می توانید با جایگزین‌ های مناسب کمبود جسمانی کودک را برطرف کرده و هر گونه اختلال در رشد کودک را برطرف کنید.

با این روش‌ ها سلامت کودک شما حفظ شده به خوبی رشد جسمانی و ذهنی خواهد داشت و در بزرگسالی آسیب‌ های مختلف را متحمل نمیشود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *