تب چیست؟

درمان تب کودکان

تب چیست؟

تب چیست؟
تب چیست؟

درگروه های سنی مختلف در مواجهه با بیماری های گوناگون ممکن است کمی دمای بدن افزایش پیدا کرده که در علم پزشکی به آن تب گفته میشود.

بیشتر کودکان در معرض بروز تب قرار می‌ گیرند و نشانه‌ ای از بیماری‌ های مختلف خواهد بود.

تب پاسخی کاملا منطقی از طرف سیستم ایمنی بدن در مواجهه با انواع ویروس و باکتری خواهد بود، به گونه ای که سیستم ایمنی، دمای بدن را افزایش داده تا بتواند به واسطه آن انواع میکروب ها و عفونت های موجود در بدن را از بین ببرد.

البته باید بدانید که تب در حد یک الی دو درجه مشکلی نخواهد داشت و به راحتی قابل کنترل است، اما حتماً باید به آن رسیدگی کرده تا افزایش دمای بدن باعث ایجاد بیماری ها و مشکلات مختلف در بدن افراد به ویژه کودکان نشود.

کلیه والدین از بدو تولد کودک، باید دستگاه‌ های مخصوص تب سنج را همواره در خانه داشته باشند، تا بتوانند میزان دما  و حرارت بدن کودکان را سنجیده و البته هنگام بروز بسیاری از بیماری ها برای آنها کاربردی خواهد بود.

دمای عادی بدن کودکان و افراد بزرگسال معمولاً ۳۷ درجه خواهد بود اما اگر تب کودکان از این درجه بالاتر رفت حتماً باید برای بررسی و کنترل تب به پزشک مراجعه نمایید.

نوزادان از سه ماهگی به بالا ممکن است دمای بدنشان به ۳۸ درجه سانتیگراد برسد، که کاملا طبیعی خواهد بود و البته در سنین بالاتر بین سه ماهگی و یا شش ماهگی دمای بالا تا ۳۹ درجه اگر مشاهده شد حتما باید به پزشک مراجعه نمایید.

معمولاً تب از علائم بیماری هایی مانند سرما خوردگی، آنفولانزا، کرونا و عفونت داخلی خواهد بود و بهتر است که هرگونه تب در کودکان را جدی گرفته و حتماً برای بررسی مشکلات درونی به پزشک مراجعه نمایید.

درمان تب در کودکان

تب چیست؟
تب چیست؟

اگر به هر دلیلی مشاهده کردید که دمای بدن فرزند شما از ۳۷ درجه یعنی حالت عادی بدن بیشتر است، بهتر است که برای بررسی به مراکز درمانی مراجعه کنید.

اما اگر احساس می کنید که تب فرزندتان بسیار بالا است و زمانی طول می کشد تا به مراکز درمانی برسید حتما سعی کنید که تب کودک را با روش های خانگی کاهش دهید.

در چنین مواقعی کمپرس سرد برای کاهش تب بسیار کارساز خواهد بود و بهتر است که یک دستمال مرطوب را بر ناحیه پیشانی کودک قرار داده تا بتوانید با حداکثر سرعت میزان قابل توجهی از دمای بدن را کاهش دهید.

بهتر است یک‌ پارچه نخی را با آب سرد خیس کنید، آب آن را گرفته و با حالتی مرطوب بر نواحی مختلف بدن قرار دهید.

کمپرس سرد را بر روی پیشانی، زیربغل و کشاله ران قرار دهند زیرا تاثیر مستقیمی بر کاهش دمای بدن داشته و مسیر اصلی رگ های بدن و غدد لنفاوی خواهد بود.

این کاهش دما سریعا وارد جریان خون شده و به دیگر نقاط بدن انتقال پیدا می کند.

هنگام استفاده از کمپرس سرد به هیچ عنوان از آب بسیار سرد و یخ استفاده نکنید، زیرا ممکن است عملکردی معکوس داشته باشد و دمای بدن را افزایش دهد.

اگر استفاده از کمپرس سرد کارساز نبود شما می‌ توانید کودکتان را به حمام برده و با آب ولرم نقاط گرم بدن آنها را شستشو دهید، به هیچ عنوان از آب سرد استفاده نکنید زیرا می تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف تر کرده و مشکلات بیشتری را برای کودک به همراه می‌ آورد.

بیشتر بخوانید  نکات مهم در خرید اسباب بازی

بهتر است که برای استحمام حتماً از آب ولرم استفاده کنید و بلافاصله بعد از حمام لباس مناسب و خنک را برای کودک آماده نمایید.

استفاده از آب داغ و آب بسیار سرد در حمام باعث افزایش دمای بدن کودک میشود، پس بهتر است که حتماً از آب ولرم و ملایم استفاده نمایید.

نکته مهمی که بسیاری از مادران باید بدانند این است که اگر کودک زیر شش ماه دچار تب شود مصرف شیر مادر می‌ تواند به تقویت سیستم ایمنی او کمک کرده و راه بسیار خوبی برای مبارزه با بیماری خواهد بود.

اگر کودک شما در ماه های اولیه قرار دارد و دچار مشکلاتی مانند تب میشود می توانید از شیر خود‌ به او داده که البته کاملا بدن را هیدراته نگه داشته و به راحتی قابل هضم است و در چنین شرایطی تب کودک کاهش پیدا می کند و بدن او بر اثر حرارت و تب دچار کم آبی نمیشود و مشکلاتی مانند تشنج را نیز تجربه نخواهد کرد.

اگر کودک شما در سنی قرار دارد که می‌ توانید از مایعات برای او استفاده کنید، حتماً مقدار زیادی آب ملایم و انواع دمنوش را نیز برای کودکانتان در نظر بگیرید، زیرا خوردن مایعات زیاد باعث دفع عفونت از بدن کودک شده و البته آب از دست رفته را جبران می کند.

همچنین شما می‌توانید کودکتان را در محیط خنک قرار داده که تهویه مطبوع داشته باشد.

ناگفته نماند که فضاهای گرم می‌ تواند تاثیرات مستقیمی بر افزایش تب داشته و حال کودک را وخیم‌ تر خواهد کرد، با این حال بهتر است که دمای محیط بین ۲۱ تا ۲۳ درجه باشد و حتما از تهویه مناسب استفاده کنید.

اگر کودک شما دچار تب میشود به هیچ عنوان از لباس‌ های گرم و ضخیم استفاده نکنید و بهتر است که برای کودکان لباس های نخی و نازک پوشیده و اگر به پوشش مناسب دسترس ندارید کلیه لباس های آن را کم کرده و یک پتو بسیار ناز بر روی آن قرار دهید.

این گونه گردش هوا باعث میشود تا بدن او نفس کشیده و میزان تب نیز کاهش پیدا کند.

متخصصان بر این باورند که اگر هنگام تب پای کودک را به آرامی ماساژ دهید به کاهش درد و تب کمک شایانی خواهد کرد.

در چنین شرایطی استفاده از روغن زیتون برای ماساژ پای کودک و نوزاد گزینه مناسبی خواهد بود و می تواند طی زمانی کوتاه دمای بدن کودک را کاهش دهید.

ضرورت رسیدگی به تب در کودکان

بروز تب در بدن نشان دهنده این است که سیستم ایمنی با عوامل بیماری زا در حال مبارزه بوده و باید به آن کمک کرد تا بتواند هر گونه بیماری را خیلی سریع تر از بدن دور کند.

اما معمولاً تب در کودکان با حساسیت بیشتری مورد بررسی قرار می‌ گیرد و پزشکان معتقدند که اگر به این تب رسیدگی نشود کودکان ممکن است مشکلاتی مانند تشنج و کم آبی شدید بدن را تجربه کنند.

توجه داشته باشید که تب بالا در مواردی می تواند موجب گرما زدگی شود و به همین دلیل است که پزشکان توصیه و تاکید فراوان دارند به محض بروز تب در کودکان حتی با درجه بسیار کم به پزشک مراجعه کرده و از داروهای مناسب استفاده کنید.

اما معمولاً تب در کودکان با مشکلاتی مانند سرخ شدن گونه ها، افزایش ضربان قلب، لرز، دردهای عضلانی و احساس خواب آلودگی همراه است و اگر کودک بیش از حد طبیعی تب را تجربه کند باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید  متخصص کودکان در پاکدشت

منشاء اصلی تب در بدن عفونت ها و باکتری هایی هستند که می توانند اندام های حساس بدن را درگیر کنند.

البته باید بدانید که تب گاها نشانه ای از اختلالات هورمونی و یا لخته شدن خون است که باید خیلی دقیق به آن رسیدگی شود.

تنها پزشکان می توانند علت تب در بدن کودکان را به وضوح تشخیص دهند، با این حال باید بدانید که درجه حرارت بدن در حالت عادی و زمان بروز تب برای کودکان در سنین مختلف متغیر است.

به عنوان مثال برای نوزادان سه ماه و کمتر دمای ۳۸ درجه بسیار خطرناک است، همچنین در نوزادان ۳ تا ۶ ماه ۳۸ الی ۳۹ درجه را نیز ممکن است بالاترین درجه تب بدانند.

البته باید بدانید که همین تب می تواند خطرات و عوارض زیادی را به همراه داشته باشد، به محض بروز تب در بدن کودکان می توانید از فرایندهای درمانی مناسب در خانه استفاده کرده و تا زمانی که کودک را به پزشک می رسانید از سلامت آنها بهتر و دقیق‌ تر مراقبت کنید.

پزشکان معتقدند که در کنار مصرف دارو برای کنترل تب کمپرس سرد و نوشیدن مایعات زیاد کمک می کند تا این عارضه هر چه سریع تر فروکش کند.

البته باید بدانید که استفاده از انواع عرقیجات مانند گلاب به کاهش تب در بدن کودکان کمک می‌ کند.

شما می توانید گلاب را در محیط خنک قرار داده و به واسطه یک پنبه گلاب را به قسمت پیشانی کودک بمالید این روش به پایین آمدن تب کمک زیادی خواهد کرد.

اما در موارد زیاد برای اینکه پزشک بتواند خیلی فوری و سریع تب کودک را کنترل کند از انواع شیاف دیکلوفناک استفاده می‌ کند و البته مصرف شربت تب بر برای کودکان بسیار مناسب است.

توجه داشته باشید که عدم رسیدگی به موقع به تب کودکان منجر به ایجاد تشنج شده و قطعا به دنبال آن آسیب های مغزی و سایر مشکلات جسمانی برای کودکان اتفاق می افتد.

شما می توانید به وابسته دارو درمانی و انواع گیاهان دارویی و تحت نظر متخصصان از سلامت کودک محافظت کرده و خیلی دقیق تر و بهتر می توانید از افزایش درجه حرارت بدن جلوگیری نمایید.

ضرورت اندازه گیری تب

یکی از نشانه‌ های شایع بیماری‌ های مختلف افزایش دمای بدن است که معمولاً این عارضه برای افراد بزرگسال راحت‌ تر کنترل میشود و برای کودکان حساسیت بالاتری دارد.

افزایش دمای بدن کودکان اگر کنترل نشود ممکن است خطرات زیادی را مانند تشنج و حتی آسیب‌ های مغزی به همراه داشته باشد پس مهم است که در زمان بروز بیماری‌ ها و تزریق انواع واکسن حتماً درجه و دمای بدن کودک راه اندازه‌ گیری کرده تا مبادا با خطرات احتمالی آن مواجه شوند.

با این حال تب یکی از نشانه‌ های مثبت در هنگام بروز بیماری‌ هاست و معلوم میشود که بدن عملکرد درستی نسبت به عوامل بیماری‌ زا داشته است اما زمانی که تب اتفاق می‌ افتد بدن تحت شرایط کاملاً خاصی قرار می‌ گیرد و نیاز است که با مصرف انواع داروهای تب بر و حتی با روش‌ های ساده‌ تر مانند پاشویه از میزان تب کم کرده و به بهبود شرایط و کنترل تب کمک شایانی خواهید کرد.

روش های کاربردی برای بررسی میزان تب کودک

تب چیست؟
تب چیست؟

اگر به هر دلیلی کودک شما تب می کند، بهتر است که حتماً دستگاه‌ های مخصوص را برای سنجش دمای بدن او در اختیار داشته باشید تا زمانی که به پزشک مراجعه کرده و روش‌ های درمانی را آغاز نمایید.

بیشتر بخوانید  علت و راه های درمان زردی کودکان

یکی از بهترین روش هایی که می توانید به صورت منظم دمای بدن کودک را کنترل کنید، استفاده از تب سنج خواهد بود که می‌ توانید به صورت دهانی، مقعدی، زیربغل و یا از طریق گوش دمای بدن کودکان را نیز بسنجید.

تب کودکان نشانه بسیار مهمی از بیماری های داخلی به ویژه عفونت است و به محض شروع تب باید به پزشک مراجعه نمایید.

متخصصان علت تب را پیدا کرده و نهایتاً دارو درمانی را آغاز می کنند، مصرف دارو برای بهبود مشکلات درونی کارساز خواهد بود اما به واسطه برخی داروها تب کودک ظرف چند ساعت کنترل شده و همواره سلامت او حفظ میشود.

اگر به تب کودکان رسیدگی نشود قطعاً باعث ایجاد تشنج و آسیب های مغزی و دیگر مشکلات خواهد شد.

بهتر است که حتماً نسبت به افزایش دمای بدن کودکان حساسیت ویژه ای داشته باشید و سریع‌ تر اقدامات ذکر شده را انجام دهید تا بتوانید کودک را به پزشک مربوطه رسانده و دارو درمانی را نیز آغاز نمایید.

برخی افراد تصور می کنند که تب از علائم خطرناک و البته نگران کننده از بیماری ها خواهد بود.

اما باید بدانید که تب یک سیستم تدافعی کاملاً درست از طرف سیستم ایمنی بدن است که برای مبارزه با سایر بیماری ها انجام خواهد داد و در صورت ادامه دار شدن این شرایط باید به آن رسیدگی شود.

چگونه می‌ توان تب کودکان را اندازه‌گیری کرد؟

بزرگترین دغدغه والدین این است که در دوره‌ های مختلف با تزریق انواع واکسن و یا طی کردن دوره بیماری چگونه می‌ توانند از فرزندان خود مراقبت کنند.

تب یکی از نشانه‌ های شایع برخی از بیماری‌ ها می‌ باشد که با اندازه‌ گیری دقیق آن می‌ توانید از سلامت کودکان محافظت کرده و مراقبت کنید که مبادا افزایش دمای بدن بیش از حد نرمال مشکلات مختلف را برای آنها به همراه آورد.

افزایش دمای بدن نشان می‌ دهد که سیستم ایمنی با مشکلات و آسیب‌ های مختلف درگیر است و باید  کمک کنید تا تب کاهش پیدا کرده تا در این روند بدن آسیب‌ های خطرناک را حتی در حد محدود تجربه نکند.

ساده‌ ترین روش برای اندازه‌ گیری تب کودکان این است که از محل کشاله ران، زیر بغل و ناحیه گردن و پیشانی کودکان دمای بدن آنها را بسنجید اما با این روش نمی‌ توانید تعیین کنید که دمای بدن دقیقاً چقدر است، برای چنین شرایطی نیاز است که از انواع دماسنج دیجیتالی استفاده کنید.

با این روش شما می‌ توانید از طریق دهان، زیر بغل و حتی مقعد کودکان به مدت چند دقیقه دمای دقیق بدن را اندازه‌ گیری کرده و متوجه خواهید شد که نیاز به مصرف انواع داروهای ضد تب خواهند داشت یا نه.

یکی دیگر از روش‌ های دقیق برای اندازه‌ گیری تب کودکان استفاده از دماسنج و یا تب سنج گوشی می‌ باشد، این فرایند بسیار ایمن و سریع انجام میشود و برای کودکان هیچگونه احساس ناراحت کننده را به همراه ندارد، اما تنها مشکل این روش این است که نسبت به انواع دماسنج‌ های دیجیتالی کمی پیچیده‌ تر است و باید روند کار با آن را به طور دقیق یاد بگیرید.

با این حال بهترین روش برای اندازه‌ گیری تب کودکان استفاده از دماسنج‌ های دیجیتالی می‌ باشد، در قسمت ابتدایی این دماسنج بخشی فلزی وجود دارد که می‌ توانید با قرار دادن آن در بخش‌ های مختلف بدن خیلی سریع دمای بدن را بررسی نمایید، اما نیاز است که کودکانتان را در یک محیطی دمایی کاملاً معتدل قرار داده و اجازه دهید که کودکان با وسایل مورد علاقه خود سرگرم شوند در چنین شرایطی می‌ توانید سر فلزی دماسنج را در قسمت زیر بغل کودک قرار داده و نگه دارید و پس از آن دمای بدن به طور دقیق مشخص میشود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *