Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home3/drsamane/public_html/index.php:1) in /home3/drsamane/public_html/wp-content/plugins/wp-rocket/inc/classes/Buffer/class-cache.php on line 212
دیابت در کودکان - دکتر سمانه عبدالمحمدی
دیابت در کودکان

دیابت در کودکان

دیابت در کودکان

دیابت در کودکان
دیابت در کودکان

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای برخی از کودکان بروز پیدا کند، بیماری خاموشی به نام دیابت می باشد.

البته باید بدانید که دیابت در زمان شروع هیچگونه علائمی نداشته و ممکن است به صورت ناگهانی متوجه بروز این عارضه شوید.

اگر کودک شما همواره خسته و بی حوصله است و دچار شب ادراری میشود بهتر است که حتماً به پزشک مراجعه کرده و برای بررسی شرایط سلامت جسمانی کودک اقدامات لازم را انجام دهید.

به طور کلی دیابت در کودکان دلایل و عوامل مختلفی دارد.

به طور کلی دیابت در کودکان نشان دهنده سطح بسیار بالای گلوکز در خون کودک خواهد بود که البته بیش از نیاز بدن بوده و می‌ تواند آسیب‌ های مختلف را به همراه آورد.

دیابت اگر در کودکان بروز پیدا کند معمولاً ناشی از اختلالات ژنتیکی بوده و ممکن است این عارضه به صورت ارثی به کودک منتقل شده باشد.

نکته قابل توجه در مورد دیابت کودکان این است که این مدل دیابت بصورت نوع یک و دو نوع دو شناخته میشود و با توجه به شدت درگیری بدن تقسیم بندی خواهد شد.

در هر صورت دیابت باید در کودکان کنترل شود و درمانی مشابه با بزرگسالان دارد، در غیر اینصورت سایر اندام‌ های حیاتی بدن را تحت تاثیر قرار داده و به دنبال آن مشکلات زیادی بروز پیدا می‌ کند.

انواع دیابت در کودکان

دیابت در کودکان
دیابت در کودکان

متخصصان و محققان در زمینه دیابت کودکان تحقیقات گسترده و وسیعی را انجام داده اند و عامل اصلی این عارضه را به راحتی شناسایی می کنند.

کلیه متخصصان بر این باورند که دیابت در کودکان بر اثر بیماری های ژنتیکی و خود ایمنی بروز پیدا می‌ کند.

اگر دیابت بر اثر خود ایمنی بروز پیدا کند در بدن به گونه ای است که سیستم ایمنی، سلول های لوزالمعده را مورد حمله قرار داده و این بخش از بدن که مسئول تولید انسولین است را از کار می‌ اندازد.

دیگر بدن قادر به برقراری تعادل قند خون نخواهد بود، به همین دلیل کودک به دیابت مبتلا شده و باید فرایندهای درمانی و کنترل دیابت را مانند دیگر بزرگسالان انجام دهند.

همه نکات ذکر شده در مورد دیابت نوع اول بود، اما دیابت نوع دوم معمولاً بر اثر رژیم غذایی کاملا ناسالم و عدم ورزش و تحرک بروز پیدا می‌ کند، و هرگز نباید دیابت را در کودکان نادیده بگیرید.

کسانی که رژیم غذایی ناسالم و پرکالری دارند بیش از دیگر افراد در معرض دیابت نوع ۲ قرار می‌ گیرند.

کنترل بیماری قند نوع دو کمی سخت‌تر و پیچیده‌ تر است و البته نشانه ها و علائم مشهودتری را در بدن کودکان نشان می دهد.

دلایل بروز دیابت در کودکان

دیابت در کودکان
دیابت در کودکان

بسیاری از متخصصانی که در زمینه اطفال فعالیت دارند، به والدین توصیه می‌ کنند که حتما سلامت کودکان را در الویت قرار داده و هرگونه عادت ناسالم را از روند زندگی آنها حذف کنند، تا بتوانند علاوه بر رشد جسمانی مناسب، سلامت سایر اندام های داخلی را به خوبی حفظ نمایند.

برخی کودکان حتی در سنین پایین ممکن است در معرض مشکلاتی مانند دیابت قرار بگیرند، که از دلایل اصلی آن می‌ توان به زایمان زودرس اشاره کرد.

ناگفته نماند مادرانی که در دوران بارداری با دیابت مواجه میشوند ممکن است نوزادان خود را به این عارضه مبتلا کرده باشند، که کودک نهایتا با دیابت به دنیا آمده و طی سالیانه دراز با این عارضه درگیر خواهد بود.

اگر پدر و مادر به صورت ارثی دچار دیابت باشند احتمال انتقال آن به کودک بسیار زیاد است.

در کنار همه موارد ذکر شده داشتن رژیم غذایی نا سالم از بزرگ ترین دلایل بروز دیابت در کودکان بوده که در کنار آن بی تحرکی و عدم فعالیت کافی می تواند آسیب های وحشتناک را به کودک وارد کند.

اگر کودک شما دارای اضافه وزن باشد، باید بدانید که دیابت، فشار خون بالا و کلسترول بالا همگی در کمین بوده، که هر کدام از آنها عامل دیگر آسیب ها خواهند بود.

مثلا اگر کودک شما بر اثر اضافه وزن فشار خون بالا و کلسترول بالا را تجربه کند، قطعاً مبتلا به دیابت شده و ممکن است نوع ۱ یا نوع ۲ برای کودک بروز پیدا کند.

بیشتر بخوانید  اسهال چیست؟

آیا دیابت از مادر به جنین منتقل میشود؟

یکی از مهمترین مسائلی که امروزه پزشکان و متخصصان فعال در حوزه کودکان به آن اهمیت می‌ دهند مراقبت از سلامت کودکان است تا مبادا به آسیب‌ های جسمانی خطرناک مانند دیابت مبتلا شوند.

شاید شما همچنین تجربه تلخی را داشته باشید که در دوران بارداری با آسیب‌ های خاص مانند دیابت مواجه شوید، در چنین موقعیتی نگرانی مادران این است که مبادا این بیماری خطرناک به نوزادان آنها منتقل شود و از ابتدای تولد بخواهند با محدودیت‌ های بسیار زیادی روند زندگی خود را سپری کنند.

تمامی متخصصانی که در حوزه زنان فعالیت دارند به بانوان توصیه می‌ کنند که در دوران بارداری از سلامت خود مراقبت کرده و با داشتن رژیم غذایی سالم وضعیت جسمانی متعادل فرزندان خود را در آینده تضمین نمایند.

طبق تحقیقات انجام شده تمامی مادرانی که در دوران بارداری به دیابت مبتلا میشوند ممکن است چنین عارضه‌ ای را بر فرزندان خود منتقل کرده و معمولاً کودکان متولد شده از مادران دیابتی در بزرگسالی افرادی چاق‌ تر با اضافه وزن خواهند بود و حتی با دنبال کردن رژیم غذایی کاملاً معمولی ممکن است تجمع چربی در بدن آنها بیشتر شده و نهایتاً شانس ابتلا به بیماری دیابت در آنها افزایش خواهد یافت.

زمانی که مادران در دوره بارداری با دیابت مواجه میشوند چنین شرایطی بر سیستم متابولیکی جنین نیز اثرگذار خواهد بود و قطعاً آنها در آینده افرادی با اضافه وزن هستند که باید همواره از سلامت خود محافظت بیشتری کنند تا مبادا دیابت در بدن آنها گسترش یابد.

تحقیقات بسیار گسترده‌ ای در مورد انتقال دیابت از مادر به جنین انجام شده است و طی نتایج به دست آمده متخصصان اعلام می‌ کنند که ارتباط مستقیمی بین سطح قند خون مادر در دوران بارداری و شرایط متابولیکی کودک در بزرگسالی وجود دارد.

اگر بخواهیم کمی تخصصی‌ تر به این مسئله نگاه کنیم باید بدانید که دیابت بارداری معمولاً در سه ماهه آخر بارداری اتفاق می‌ افتد و از مهم‌ ترین دلایل ایجاد این عارضه در بدن مادر هورمونی است که از طریق جفت تولید می‌ گردد، وجود چنین هورمونی باعث میشود تا عملکرد انسولین در بدن مادر با اختلال مواجه شده و این مسئله برای نوزاد در سال‌ های آینده و پس از تولد دردسر آفرین خواهد شد.

اما مسئله ابتلای کودکان به دیابت تنها به دوران جنینی و انتقال آن از بدن مادر به نوزاد ختم نمیشود بلکه باید بدانید که اگر والدین هر دو به دیابت مبتلا باشند احتمال آنکه فرزندشان بعد از تولد با دیابت مواجه شود بسیار زیاد است.

همواره باید بدانید که تحقیقات انجام شده نشان می‌ دهد که احتمال انتقال دیابت نوع ۲ از مادر مبتلا به دیابت بسیار بیشتر است و تمامی کسانی که با این عارضه مواجه هستند باید در دوران بارداری با مراقبت‌ های بیشتر از سلامت خود و جنین محافظت کرده تا مبادا این بیماری زمینه‌ ای و خطرناک آینده کودکان را تحت تاثیر قرار دهد.

با تمام این تفاسیر باید بدانید که اگر کودکان به دیابت مبتلا شوند کنترل بیماری در آنها بسیار سخت است و می‌ تواند اختلالات زیادی را در عملکرد بخش ‌های مختلف بدن و حتی در روند رشد آنها به وجود آورد.

تغذیه مناسب برای کودکان مبتلا به دیابت

بسیاری از متخصصان در زمینه های مختلف سعی دارند آسیب ها و مشکلاتی مانند دیابت در کودکان را کاهش داده راهکارهای مناسب برای پیشگیری از بروز این عارضه را انجام دهند.

اگر کودک شما به دیابت مبتلا شد، با چند مراقبت ساده می تواند روند بهبود آن را سرعت بخشیده و حتی موارد شدیدتر را به راحتی کنترل کنید.

بسیاری از پزشکان توصیه دارند که بهتر است در کنار وعده های اصلی غذایی کودکان، حتما از میان وعده های سالم استفاده کنید و بهتر است که این کودکان را در وعده های بیشتر و در مقادیر محدودتر سیر نگه دارید.

اگر کودک دچار پرخوری شود و یا از تنقلات شیرین استفاده کند باعث افزایش قند خون شده و مشکلات زیادی را برای آنها به همراه می آورد.

در کنار تغذیه کودکان، خواب کافی برای آنها بسیار ضروری است، اما توجه کنید که به هیچ عنوان پیش از خواب نباید از غذاهای سنگین استفاده کنند، البته تغذیه کودکان باید به گونه ای باشد که با افت قند خون در طی شب مواجه نشده که بی خوابی و دیگر مشکلات را برای آنها به همراه نیاورد.

بیشتر بخوانید  مزایای ختنه نوزاد

از آنجایی که کودکان تنقلات شیرین، انواع کیک و کلوچه را بسیار دوست دارد، ممکن است در برابر آنها نتوانند مقاومت کرده و با مصرف بیش از حد شیرینیجات سلامت خود را به خطر بیندازند.

طبق نظر متخصصان انواع خوراکی های خوشمزه و باب میل کودکان را در فواصل زمانی مختلف به آن را بدهید تا در مقادیر محدود و کم از آنها استفاده کنند، اینگونه کودک حریص به مصرف خوراکی‌ های شیرین نخواهد بود.

کودکانی که به دیابت مبتلا هستند باید به طور مرتب فعالیت هایی را در طول روز انجام دهند، اما این ورزش کردن به معنی عدم رساندن قند به بدن نبوده و حتماً باید پیش از ورزش با توجه به شدت فعالیت هایی که کودک انجام می‌ دهد میزان مشخصی از قند را به آنها برسانید.

در غیر این صورت بدن کودک با افت قند مواجه شده و بی حالی و در موارد شدیدتر بیهوشی رخ می دهد.

عوارض دیابت در کودکان

دیابت در کودکان
دیابت در کودکان

گاها ممکن است عوارض مختلف و آسیب های گوناگون مانند دیابت در کودکان هم بروز پیدا کند.

از مهمترین آسیب ها و مشکلاتی که دیابت در کودکان به وجود می‌ اورد، آسیب به سیستم قلبی عروقی آنها خواهد بود، عدم کنترل دیابت می تواند سیستم قلبی عروقی را با مشکل مواجه کرده و نهایتاً منجر به بروز بیماری‌ های چشمی میشود.

همه علائم و مشکلاتی که در افراد بزرگسالان به وجود می آید، برای کودکان هم پیش رو خواهد بود و بهتر است حتماً در صورت مشاهده علائم اولیه، این آسیب را کنترل کنید.

از دیگر عوارض دیابت در کودکان می‌ توان به آسیب در ناحیه کلیه و سایر اندام‌ های حیاتی مانند کبد اشاره کرد.

البته سطح بالای قند خون می تواند باعث آسیب به سیستم عصبی شده و به دنبال آن کودک آسیب های جسمانی مختلف را تجربه می کند.

هرگونه درد دهان و البته خشکی شدید پوست از دیگر عوارض شایع دیابت در کودکان است، که در صورت کنترل دیابت چنین عوارضی بسیار محدود بوده و به مرور زمان ناپدید میشود و کودک می تواند به زندگی عادی ادامه دهد.

خطرات ناشی از دیابت کنترل نشده در کودکان

یکی از آسیب های شایع و البته خاموش در بین عموم افراد و حتی کودکان دیابت نوع یک و دو می باشد، همانطور که می دانید بدن ما برای سوخت و ساز نیاز به قند طبیعی دارد تا وارد سلول ها شده و انرژی بدن را تامین کند.

ماده ای به نام انسولین کلید ورودی سلول ها می باشد تا بتواند قند را به داخل سلول هدایت کرده و سلامت بدن را تضمین کند، زمانی که این ماده کم ترشح میشود مواد قندی وارد سلول نشده و شما با مشکلاتی مانند دیابت مواجه خواهید شد.

یکی از بیماری‌ هایی که ممکن است در کودکان دیده شود دیابتی است و قطعاً عدم رسیدگی به موقع و کنترل این عارضه خطر بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت.

حتما با علائم اولیه قند خون آشنایی دارید و می‌ دانید که این افراد اشتهای بسیار زیادی داشته و تمایل به مصرف زیاد آب دارند.

ادامه دار شدن چنین جریاناتی ممکن است در کودکان منجر به شب ادراری شود و قطعاً دهان آنها همیشه بسیار خشک است و نسبت به گذشته وزن آنها کمتر خواهد شد.

اما باید بدانید که اگر دیابت کنترل نشود می‌ تواند عملکرد سایر اندام‌ های حیاتی بدن را با اختلال مواجه کند و مشکلات زیادی را در پی خواهد داشت.

به عنوان مثال دیابت کنترل نشده تاثیر مستقیمی بر عملکرد کلیه‌ ها داشته و اگر زخمی در نواحی مختلف بدن بروز پیدا کند به واسطه وجود دیابت روند بهبود آن بسیار کند شده و می‌ تواند به مشکلی بزرگ و خطرناک تبدیل شود.

در هر صورت باید بدانید کودکانی که اضافه وزن دارند و دچار بی تحرکی میشوند و حتی اگر عادت غذایی بد داشته باشند بیش از دیگر کودکان در معرض چنین آسیبی قرار می‌ گیرند.

با این حال بهتر است که همواره رژیم غذایی مناسبی را برای کودکانتان در نظر داشته باشید و بهتر است یک فعالیت ورزشی مناسب و مورد علاقه کودکان را به طور پیوسته در برنامه روزانه آنها قرار دهید.

بیماری های مربوط به قند می تواند اختلالات زیادی را در سیستم گوارشی به همراه آورد که البته نهایتا منجر به بیماری های ناحیه روده شده و اختلالات زیادی را برای سلامت افراد به همراه می‌ آورد.

بیشتر بخوانید  دستگاه زردی کودکان

این کودکان اگر در مراحل اولیه دیابت را کنترل نکنند در بزرگسالی با مشکلات و بیماری‌ های خاص مواجه هستند که می‌ تواند سلامت آنها را با خطرات جدی مواجه سازد.

با این حال اگر کودکان به دیابت مبتلا هستند بهتر است که انواع مواد حاوی نشاسته را رژیم غذایی آنها حذف کنید واز انواع خوراکی های سالم با فیبر زیاد و سرشار از انواع ویتامین ها استفاده نمایید.

کودکانی که به دیابت مبتلا هستند نباید از تنقلات ناسالم استفاده کنند زیرا می‌ تواند خطرات بیشتری را به همراه آورد و دیابت را تشدید خواهد کرد.

دیابت باید در مراحل اولیه درمان شود و حتی اگر کودکان به این عارضه مبتلا شوند قطعاً پیشگیری از شدت گرفتن آن کار آسان تری بوده و می توانید با یک رژیم غذایی سالم از تشدید آن جلوگیری نمایید.

بهتر است انواع میوه ها و سبزیجات را جایگزین تنقلات مضر کنید و مواد قندی و نشاسته ای و انواع قهوه و نسکافه را بیش از حد مصرف نکنید.

درمان دیابت کودکان

بروز برخی از بیماری ها برای کودکان بسیار نگران‌ کننده و ناراحت کننده است و می‌ تواند تا پایان عمر زندگی آنها را تحت تاثیر منفی قرار دهد.

گاها برخی از والدین متوجه میشوند که فرزندشان در کنار مصرف زیاد انواع خوراکی و انواع نوشیدنی ها جسمی لاغر و نحیف دارد و معمولاً کودک کسل و ناتوان است.

اما ممکن است متوجه نشود علت چنین مشکلاتی چیست و تنها با مراجعه به پزشک مشخص میشود که کودک با چنین مسئله یا بیماری مواجه است.

تمامی کودکان مبتلا به دیابت قطعاً چنین شرایطی را تجربه می‌ کنند و معمولاً اگر دیابت در چنین مرحله ای درمان نشود تا پایان عمر کودک با او همراه بوده و مشکلات مختلف را با وجود آن تجربه خواهند کرد.

البته پزشکان و متخصصان سعی دارند برای آگاه‌ سازی بیشتر والدین علائم دیابت را به آنها یادآور شده تا در صورت مشاهده یک یا چند مورد سریع تر به پزشک مراجعه نمایند.

کودکان مبتلا به دیابت معمولا ضعف دائمی داشته و بیش از حد تمایل به خوابیدن دارند، این کودکان از درد معده و سردرد شاکی هستند و خیلی سریع عصبانی میشوند و حالت پرخاشگر به خود می‌ گیرند.

اما باید بدانید که روش‌ های مختلفی برای کنترل و درمان دیابت کودکان وجود دارد و اگر بتوانید خیلی سریع از وجود این عارضه مطلع شوید قطعا روند درمان آسان تر و با نتیجه مطلوب تری طی خواهد شد.

در مواردی پزشکان توصیه دارند که والدین همه روزه و در موقعیت های مختلف با استفاده از دستگاه های مخصوص میزان قند خون کودک را بررسی کنند تا بتوانند آمار دقیقی از وضعیت جسمانی کودک به پزشک ارائه دهند.

در اکثر موارد پزشکان مصرف دارو و سایر فرایندهای درمانی موثر را مناسب دانسته و معتقدند که با این روش فرایند درمان و کنترل دیابت خیلی سریع‌ تر حاصل میشود.

پزشکان در مواردی با توجه به شدت عارضه مصرف انسولین را برای کودکان الزامی می دانند و معتقد است که رژیم غذایی می تواند در روند بهبود آنها تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

بهتر است کودکان مبتلا به دیابت را با روش های مختلف تشویق به انجام فعالیت‌ های فیزیکی کنید و آنها را در موقعیت‌ های مناسب قرار دهید تا فعالیت روزانه خود را افزایش دهند.

البته کودکان مبتلا به دیابت باید رژیم غذایی خاص و البته مقوی داشته باشند و والدین موظفند که از نوع تغذیه کودک خود به درستی محافظت نمایند.

مسئله مهم این است که دیابت در کودکان معمولا به دلیل بیماری های ژنتیکی و یا خود ایمنی اتفاق می‌ افتد.

اگر کودک با چنین مسئله مواجه باشد نباید نسبت به آن بی تفاوت بود زیرا ممکن است در صورت عدم کنترل دیابت شرایط خطرناکی برای کودک اتفاق بیفتد.

با این حال باید بدانید کنترل دیابت در کودکان فرایندی آسان و البته دائمی می باشد و اگر خیلی سریع به وجود این عارضه پی ببرید فرایند درمان برای پزشکان آسان تر خواهد بود.

اگر دیابت در بدن کودکان باقی بماند و فرایندهای کنترلی و درمانی انجام نشود به مرور زمان سیستم قلبی عروقی با اختلال مواجه شده و ممکن است کودک بیماری های چشمی را در حد بسیار شدید تجربه کند.

کودکان مبتلا به دیابت بیماری‌ های دهان و دندان، خشکی پوست و عدم کارکرد درست کلیه و کبد را تجربه خواهند کرد و به همین دلیل است که پزشکان دیابت را برای کودکان بسیار مهم دانسته و در تلاشند که هر چه سریع‌ تر و دقیق‌ تر روند کنترل و درمان آن را انجام دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *