زمان شروع غذای کمکی شیرخواران

زمان شروع غذای کمکی شیرخواران

زمان شروع غذای کمکی شیرخواران

زمان شروع غذای کمکی شیرخواران
زمان شروع غذای کمکی شیرخواران

از زمانی که نوزادان متولد میشوند والدین موظفند که علاوه بر رسیدگی به شرایط جسمانی و سلامت آنها به نحوه تغذیه کودکان اهمیت ویژه داده تا فرزندشان بتوانند رشد مناسب و اصولی را طی کنند.

اما مسئله بسیار مهمی که پیش روی همه مادران  قرار دارد نحوه مصرف غذا کمکی نوزادان بوده و اینکه چگونه مواد خوراکی ارزشمند را در رژیم غذایی کودکان بگنجانند.

همواره توجه داشته باشید این که کودک شیرخوار از چه مواد غذایی استفاده کند یک مسئله بوده و اینکه در چه زمانی غذای کمکی آغاز شود نیز مسئله مهم تر خواهد بود.

متخصصان به همه والدین توصیه می‌ کنند که تا پیش از شش ماهگی به هیچ عنوان از غذای سفره برای کودکان شیرخوار استفاده نکنید و حتی به اندازه یک قاشق هم از غذاهایی که در طول روز استفاده می کنید به کودک ندهید، تا معده او نسبت به سایر خوراکی ها حساسیت منفی نداشته باشد.

معمولاً کودکانی که در دوران اولیه زندگی و چند ماه اول از غذای سفره استفاده می کنند ممکن است در بزرگسالی آلرژی و حساسیت های زیادی را بروز داده و معده آنها نسبت به مصرف برخی غذاها حساسیت نشان می دهد.

متخصصان بر این باورند که معده کودک شیرخوار تا شش ماهگی فقط توانایی هضم شیر مادر یا نهایتاً شیرخشک را خواهد داشت و نمی‌ تواند سایر خوراکی ها و غذاهای مختلف را هر چند به صورت آبکی و میکس شده بپذیرد.

با این حال بهتر است که برای شروع غذای کمکی شیرخواردن حتما به پزشک مراجعه کرده تا با توجه به شرایط جسمانی کودک، متخصصان تشخیص دهند که از چه زمانی می توانند غذای کمکی شیرخواران را آغاز نمایید.

غذای کمکی مناسب شیرخواراران

زمان شروع غذای کمکی شیرخواران
زمان شروع غذای کمکی شیرخواران

یکی از مسائلی که همه مادران باید به آن توجه کنند، این است که پس از عبور از شش ماهگی کودکان در کنار شیر مادر باید از غذاهای کمکی هم استفاده کنند، اما باید بدانید که کودکان می توانند از غذاهای معمولی و یا به اصطلاح غذای سفره استفاده کنند و حتماً باید خوراکی مطابق با سیستم گوارشی را برای آنها آماده کنید.

بیشتر بخوانید  انگل چیست؟

کودکان شیرخوار بهتر است که به محض ورود به هفت ماهگی از غذاهایی مانند فرنی با آرد برنج و یا حریر بادام استفاده کنند، این دو خوراکی ارزش غذایی بسیار زیادی داشته و هر دو برای نوزادان مناسب خواهند بود، البته بافت فرنی و حریره بادام مشابه با شیر مادر و با غلظت بالا بوده که کودکان برای هضم و گوارش آن مشکلی نخواهند داشت.

بهتر است که در روزهای اول از این دو ماده خوراکی به اندازه یک قاشق غذاخوری و در روزهای بعد مقدار آن را در حد بسیار کم افزایش دهید.

متخصصان بر این باورند که مصرف حریره بادام و فرنی با آرد برنج در طول روز یک الی دو بار برای کودکان شیرخوار مناسب است و البته نباید هیچگونه نمک به آن اضافه کنید.

پس از عبور از هفت ماهگی و با ورود به ماه هشتم، کودک شما می تواند برخی غذاهای غلیظ مانند حلیم و انواع سوپ های میکس شده را نیز استفاده کند.

توجه داشته باشید که کودک شما در این دوره دندان نداشته و ممکن است برای بلع کمی با مشکل مواجه شود، پس بهتر است که هرگز از غذاهای خشک، سفت و بسیار غلط استفاده نکنید.

متخصصان توصیه می‌ کنند که برای غذای کمکی کودکان شیرخوار در این دوره از انواع سوپ استفاده کنید و خوراکی هایی مانند نخود، تخم مرغ، جگر و دیگر محصولات مشابه در آن گنجانده نشود.

شما می توانید برای کودکتان شیر موز بسیار رقیق همراه با خرمای پوست گرفته نیز تهیه کنید تا به رشد و تقویت او کمک شایانی کرده باشید.

بیشتر بخوانید  شایع ترین بیماری عفونی در کودکان

از ماه های ۸ به بعد کودک شما اگر دندان درآورد می تواند به راحتی غذاهای سفره را میل کند، البته به صورت نرم و کاملا پخته شده در اختیار او قرار دهید. در این دوره کودک شما حتی می تواند به تنهایی یک قاشق را به دست گرفته و آموزش های اولیه برای تغذیه را یاد خواهد گرفت.

نحوه استفاده از غذای کمکی برای کودکان

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که غذای کمکی شیرخواران باید متناسب با سن آنها، با روش های خاص درست شود تا در برخی مواقع به ویژه در ماه‌ های بالاتر کودک بتواند به تنهایی این خوراکی ها را میل کند.

متخصصان توصیه می‌ کنند در ماه های اول که کودک توانایی گرفتن قاشق و چنگال ندارد مادر خوراکی ها را به دهان او گذاشته تا بتواند رشد خود را تکمیل کند.

از زمانی که کودک به طور کامل می نشیند و می‌ تواند قاشق را با مهارت کافی در دست بگیرد بهتر است که غذاها را با میزان غلظتی درست کنید که کودک بتواند او را با قاشق برداشته و کمی مهارت جویدن را آموزش ببیند.

اگر غذا ها بیش از حد و برای مدت زمان های طولانی به صورت میکس شده و آبکی باشند کودک شما نمی تواند مهارت های غذا خوردن را به طور کامل آموزش ببینند و ممکن است کمی در جویدن غذا ها کند پیش برود.

این امر باعث می‌ شود حتی زمانی که کودک دندان دارد غذا ها را نجوییده قورت داده و ممکن است کمی گوارش را با اختلال مواجه کند، پس بهتر است که طبق نظر پزشک هنگام طبخ غذاهای مختلف برای کودکان شیرخوار این نکات ریز و البته مهم را در نظر بگیرید تا کودک شما ضمن افزایش سن، مهارت های ساده و حیاتی زندگی را آموزش ببیند.

خوراکی های ممنوعه برای کودکان شیرخوار

زمان شروع غذای کمکی شیرخواران
زمان شروع غذای کمکی شیرخواران

بهتر است تا پیش از دو سالگی به هیچ عنوان غذاهایی مانند سفیده تخم مرغ را برای کودکان در نظر نگیرید، سفیده تخم مرغ حاوی باکتری هایی است که ممکن است باعث ایجاد ناراحتی و مشکل در سیستم گوارشی کودکان شود.

بیشتر بخوانید  کولیک چیست؟

برخی دیگر از غذاها به دلیل سنگینی بسیار زیاد کمی برای کودک مضر بوده و می‌ تواند روند گوارش آنها را کندتر و یا با مشکل مواجه کند، به عنوان مثال کره بادام زمینی، سبزیجات خام و غذاهای کنسروی برای کودک زیر دو سال مناسب نخواهند بود.

انواع خوراکی هایی مانند آجیل که بافت بسیار سفت و البته دانه های کوچک دارند برای کودکان مناسب نبوده مگر آنکه آنها را پودر کرده و همراه با شیر و انواع نوشیدنی به آنها بدهید.

بهتر است به دلیل وجود مقداری جیوه در انواع ماهی تا دو سالگی به کودکان ماهی ندهید و البته از آبمیوه های صنعتی و کنسانتره استفاده نکنید.

شیر گاو برای کودکان زیر یکسال کمی دیر هضم خواهد بود و ممکن است باعث رفلاکس معده و دیگر آسیب های مشابه شود.

مصرف مرکبات، انواع میگو و گوشت قرمز که به صورت کامل پخته نشده باشند برای کودکان مناسب نیست.

بهتر است هنگام استفاده از سیب زمینی از پوره سیب زمینی استفاده کنید، زیرا سیب زمینی سرخ شده به دلیل مشکلات گوارشی برای کودکان زیر دو سال مناسب نیست.

نوشیدنی حاوی کافئین و البته نوشیدنی های گازدار برای کودکان زیر دو سال مضر خواهند بود و به هیچ عنوان نباید آنها را در رژیم غذایی کودکان قرار دهید.

انواع میوه ها مانند خربزه می تواند باعث بروز آلرژی و حساسیت های پوستی شده که در کنار آن ممکن است کودک خارش و یا گلودرد را تجربه کند، که البته تحمل چنین شرایطی برای کودکان سخت خواهد بود.

همچنین غذاهای آلرژی زا مانند انواع نمک، ادویه ها، فلفل و دیگر محصولات مشابه را از رژیم غذایی کودکان شیرخوار به طور کامل حذف کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *