سنگ کلیه در کودکان

سنگ کلیه در کودکان

سنگ کلیه در کودکان

سنگ های کلیه توده های کوچک و جامدی هستند که در دستگاه ادراری به وجود می ‌آید در ساخت این سنگ نمک و مواد معدنی وجود دارد و ادرار را غلیظ می کند.

اگر ادرار شما دارای مواد معدنی زیادی باشد حالت غلیظ و رنگ به خود می ‌گیرد و بعد از آن تبدیل به کریستال هایی می شود که در طی مدت ها مثل ماه ها و سال ها این کریستال ها تبدیل به سنگ می شود.

سنگ کلیه و اندازه یک اینچ دقیقا چند سانتی متر می باشد و می تواند از طریق دستگاه ادراری با درد کم و اندک از بدن خارج شود.

اما دفع سنگ های بزرگ بی درد سر نیستند و با درد بیش تری همراه هستند در بعضی از مواقع ممکن است جلوی مسیر ادرار را بگیرد و باعث شود خون در ادرار به وجود بیاید و علائم دیگری ممکن است وجود داشته باشد.

سنگ کلیه در بزرگسالان بسیار دیده می‌شود اما در کودکان و نوجوان ها هم ممکن است این سنگ ها ایجاد شود انواع مختلفی از سنگ کلیه دلایل متفاوتی دارد و پسران بیشتر از دختران تحت تاثیر سنگ کلیه قرار دارند.

چند نوع سنگ کلیه وجود دارد؟

چند نوع سنگ کلیه وجود دارد؟
چند نوع سنگ کلیه وجود دارد؟

چهار نوع سنگ کلیه وجود دارد که عبارت هستند از سنگ کلسیم رایج ترین نوع سنگ کلیه سنگ کلسیمی است این نوع سنگ زمان به وجود می‌ آید که کلسیم از طریق ادرار دفع می شود.

در ترکیب با مواد دیگر حالت سنگ و کریستال به خود می گیرد سنگ سیستین این سنگ بسیار نادر است و زمانی که بیش از حد اسید آمینه در ادرار وجود داشته باشد تولید می شود.

سنگ اسید اوریک زمانی تشکیل می شود که اسید اوریک در ادرار بالا باشد و این سنگ اگر درمان نشود می تواند مشکلات یک سنگ بسیار سخت را به خود بگیرد.

بیشتر بخوانید  اضطراب جدایی در کودکان

سنگ استروویت سنگ ها به نام سنگ های شاخ گوزنی هستند آن ها می توانند همانند شاخ گوزن به نظر بیایند این نوع سنگ از یک ماده معدنی به نام استروئید تشکیل شده است که تقریباهمیشه به دلیل عفونت کلیه و یا دستگاه ادراری تشکیل می‌شود.

در خانم ها این سنگ بیش تر دیده می شود و شکل آن بزرگ تر است و می‌تواند برای کلیه نسبت به سایر دیگر سنگ ها بزرگ تر باشد.

دلایل سنگ کلیه کودکان و نوزادان چیست؟

دلایل سنگ کلیه
دلایل سنگ کلیه

بیش تر کودکان وقتی به سنگ کلیه دچار می شوند در شرایط خطرناک قرار می گیرد در برخی از کودکان بدون هیچ دلیل مشخصی سنگ ها ایجاد می شود برخی دیگر در خانواده هایشان داشتن سنگ کلیه ارثی است.

بنابراین داشتن خویشاوندانی که به سنگ کلیه مبتلا هستند احتمال تشکیل سنگ کلیه در کودک را بالا می‌ برد نوجوانان و کودکانی که قبلا سنگ کلیه داشته اند احتمال اینکه مجدد به این مشکل دچار شوند زیاد تر است.

در برخی از موارد کم آبی می تواند یک دلیل موثر باشد نوشیدن مایعات به اندازه کافی باعث می شود ادرار غلیظ نشود و شانس تشکیل کریستال ها را کم می کند.

اگر یک رژیم غذایی و شیوه زندگی نا سالم را تجربه می کنند مثل نوشیدن مقدار زیادی شیرینی مواد کافی و نوشیدنی های کافئین دار ورزش نکردن و خوردن یک رژیم غذایی سرشار از نمک می تواند ابتلا به سنگ کلسیم را بالا ببرد.

چاقی هم از عوامل تشکیل دهنده سنگ های کلیه در کودکان چاق است.

مشکل در دستگاه ادراری هم از دیگر دلایلی است که می تواند شانس ابتلا به سنگ کلیه را افزایش بدهد.

نقص ساختاری در دستگاه ادراری باعث مسدود شدن ادرار می شود و ایجاد یک منطقه کند را در پی دارد که مانند استخر کوچک هزار در آن جمع شود.

هنگامی که ادرار متوقف می‌شود مواد کریستال پیام رسان می تواند منجر به تشکیل سنگ شود برخی دارو ها می‌توانند خطر مبتلا شدن به سنگ کلیه را در کودکان بالا ببرند.

بیشتر بخوانید  معاینات دوره ای کودکان چیست؟

داشتن یک اختلال متابولیکی می تواند و غلیظ شدن ادرار و سیستین در ادرار منجر شود.

سیستین یکی از بیماری های ژنتیکی است که باعث تحریک بیش از حد کلیه ها به سمت ادرار می شود و در پی آن سنگ کلیه را به وجود می آورد.

تعداد از بیماری ها و شرایط می‌توانند خطر مبتلا شدن به سنگ کلیه را افزایش بدهند نقرس و سایر بیماری ‌های کلیوی شرایطی که غدد پاراتیروئید تیروئید تحت تاثیر قرار دارند.

برخی از عفونت های دستگاه ادراری بر روی این بیماری تاثیر گذار هستند.

علائم سنگ کلیه در اطفال

علائم سنگ کلیه در اطفال
علائم سنگ کلیه در اطفال

معمولا سنگ کلیه تا زمانی که در اطراف کلیه حرکت می‌کند و به داخل مجاری ادرار است علائمی ندارد سنگ های کلیه کوچک باشند از طریق دستگاه ادرار دفع می شود و هیچ گونه درد و ناراحتی برای کودک به همراه نخواهد داشت.

سنگ های بزرگ امکان دارد دستگاه را مسدود کند و باعث به وجود آمدن درد های شدید در پهلو درد در قسمت پایین شکم درد در مسیر حرکت ادرار در دستگاه ادراری دردی که به صورت موج می‌آید و می‌ رود.

تهوع و استفراغ وجود خون در ادرار نیاز به دفع کردن و فوری ادرار تب و لرز همراه باشد یک سنگی که بیش از حد بزرگ است که می تواند توده هایی را تشکیل دهد.

که یک یا هر دو کلیه متورم شوند درد در پهلو و پشت به وجود آورد اگر درمان نشود امکان دارد منجر به آسیب های کلیه در دراز مدت شود و سنگ های کلیه آسیب جدی ایجاد نمی کند.

سنگ کلیه چگونه تشخیص داده میشود

اگر کودک دچار علائم زیر بود سریع باید به پزشک مراجعه کنید درد در پهلو وجود خون در ادرار هر علائم دیگری از سنگ کلیه و یا اورژانس مراجعه کنید.

اگر فرزندتان دچار علایم تهوع استفراغ تب و لرز مشکلات در ادرار بود همه این ها را به پزشک بگویید و اینکه چه مدت از شروع آن می ‌گذرد.

بیشتر بخوانید  اوتیسم در کودکان

همچنین رژیم غذایی که مصرف می کند را با پزشک در میان بگذارید هرگونه سابقه خویشاوندی در رابطه با وجود سنگ کلیه را به پزشک اطلاع دهید.

دکتر یک معاینه فیزیکی انجام دهند و احتمالا برای کودکتان آزمایش خون آزمایش ادرار آزمایش عملکرد کلیه برای سنگ کلیه تجویز می کند تست عکسبرداری را معمولا به جهت بررسی دقیق ‌تر و پیشنهاد می‌کند.

اگر سنگ وجود داشته باشد آزمایشگاه عکسبرداری به صورت دقیق و می‌تواند به حل و اندازه آن را نشان دهند و کمک کند که پزشک تصمیم بهتر برای درمان بگیرد

بهترین راه درمان سنگ کلیه بچه ها

درمان به نوع سنگ کلیه و محل قرار گرفتن آن در بعضی از بچه ها فقط نیاز به نوشیدن مقداری آب دارند و با مصرف کردن برخی از دارو های ضد درد به راحتی سنگ کلیه هایشان درمان می شود.

ولی کسانی که سنگ های بزرگ تری دارد امکان دارد به جراحی یا درمان‌ های دیگر نیاز داشته باشند.

برای کمک به دفع  سنگ کوچک برای کودک باید مقدار زیادی آب بنوشد.

برای کاهش درد باید دارو مصرف کند دارو هایی مثل استامینوفن و ایبوپروفن برای کودکان معمولا تجویز می شود.

دکتر امکان دارد از جمله خواهد ادرار فرزند خود را برای چند جانوری کنید تا سنگ کلیه دفع شده گرفته شود و بررسی های لازم بر روی آن انجام شود.

کسانی که سنگ کلیه در دستگاه مسدود شده باشد و باعث دد در کودک شود ممکن است نیاز به مراجعه و بستری در بیمارستان باشد.

مصرف برخی از مایعات و دارو های ضد درد به شکل وریدی به بدن تزریق می شود و کمک می کند که سنگ جابجا شود.

آسیب به کلیه کودک وارد می کند کار کردن سنگ با کمک ویولیتوتریپسی است. این روش از صدا و امواج برای شکستن سنگ کلیه و تبدیل آنها به قطعات کوچک تر استفاده می کنند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *