مزایای ختنه نوزاد

مزایای ختنه نوزاد

مزایای ختنه نوزاد

مزایای ختنه نوزاد
مزایای ختنه نوزاد

شاید برایتان جالب باشد بدانید که بسیاری از متخصصان از زمان های بسیار دور تا به امروز تاکید زیادی بر انجام ختنه نوزاد پسر در دوره‌ های اول زندگی دارند‌.

باید بدانید که در اطراف آلت تناسلی نوزاد پسر پوست اضافه وجود دارد که با جدا کردن آن با روش های اصولی سلامت کودک برای مدت زمان های طولانی حفظ خواهد شد.

اگر ختنه نوزاد در روزهای اولیه انجام شود، قطعاً درد کمتر و آسیب کمتری را متحمل خواهند شد، زیرا یک نوزاد در ماه های اولیه تحرک زیادی نداشته و بیشتر ساعات روز را در خواب می گذراند.

اگر از شیر مادر که نوعی آنتی بیوتیک به شمار می‌ آید استفاده کند، روند بهبود آن سرعت گرفته و برای کودکان در این دوره بسیار مناسب خواهد بود.

از بزرگترین مزایای ختنه نوزاد پسر می تواند به پیشگیری از بروز عفونت و هرگونه بیماری های جنسی و مقاربتی در طولانی مدت اشاره کرد.

اگر نوزاد پسر ختنه شود مجاری ادراری و آلت تناسلی هیچگونه مشکلات، آسیب ها و بیماری های مختلف را تجربه نکرده و آن پوسته اضافه منبعی برای تجمع باکتری و قارچ ها نخواهد بود.

با این حال بهتر است که حتماً نوزاد پسر را در ماه های اولیه زندگی ختنه کرده تا علاوه بر کاهش میزان درد و آسیب، سلامت او در بزرگسالی نیز حفظ شود.

از بزرگترین مزایای ختنه نوزاد پسر می‌ توان به کاهش انتقال ویروس ایدز و اچ پی وی اشاره کرد، قطعاً نوزاد ختنه شده تا ۴۰ درصد بیش از دیگر افراد در برابر بیماری هایی مانند تبخال تناسلی و دیگر مشکلات مقاوم است و اگر در دوران کودکی ختنه انجام شود احتمال بروز چنین آسیب هایی تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

بیشتر بخوانید  درمان بی اشتهایی کودکان (اطفال)

مراقبت پس از ختنه نوزاد

مزایای ختنه نوزاد
مزایای ختنه نوزاد

بهتر است که برای انجام ختنه نوزاد به پزشکان و متخصصانی مراجعه کنید که در این زمینه تخصص کافی داشته و می توانند علاوه بر انجام روش های درست، سلامت کودک را تضمین کنند.

بهترین زمان برای انجام ختنه نوزاد در روزهای اول پس از تولد خواهد بود که میزان تحرک کمتر داشته و البته درد کمتری را متوجه میشود.

متخصصان توصیه  می کنند که پس از انجام ختنه نوزاد بهتر است که از پوشک سفت استفاده نشود و در طول روز چندین بار اجازه دهید که به زخم نوزاد هوا برسد، با این شرایط روند بهبود زخم سرعت گرفته و پوسته اضافه و حلقه دور آلت تناسلی سریعتر جدا میشود.

تا زمانی که پزشکان اجازه نداده اند به هیچ عنوان از استحمام استفاده نکنید و نباید کودک را برای مدت طولانی در معرض آب و انواع شوینده قرار دهید‌.

متخصصان به شما توضیح خواهند داد که باید در فواصل زمانی مشخص شده پانسمان نوزاد را تعویض کرد تا از بروز عفونت جلوگیری کرده و از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنید.

به هیچ عنوان از آب استفاده نکنید و برای تعویض پوشک نوزاد و تمیز کردن آن از دستمال مرطوب استفاده کنید و هرگز این دستمال با زخم کودک تماس نداشته باشد.

اقدامات لازم برای قبل و بعد از ختنه نوزاد

رعایت چند نکته ساده در روند ختنه نوزاد پسر باعث میشود تا علاوه بر حفظ سلامت نوزاد، مادر و پدر سختی کمتری را متحمل شده و می‌ توانند با آرامش بیشتری از کودک خود مراقبت کنند.

در مرحله اول بهتر است که پزشکان و متخصصان شرایط جسمانی کودکان را به طور کامل بررسی کرده و در صورت عدم هرگونه مشکل و عارضه اقدامات لازم را برای ختنه نوزاد انجام دهند.

بهتر است نوزاد شما حالت جسمانی کاملاً ثابت و وضعیتی پایدار داشته باشد و اگر می‌ دانید که پدر یا مادر سابقه اختلال در خونریزی دارند بهتر است که برای بررسی به پزشک مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید  پیشگیری و راه های درمانی رفلاکس در کودکان

متخصصان توصیه می‌ کنند که پس از انجام ختنه نوزاد بهتر است که والدین تقریباً یک ساعت در کلینیک بمانند تا در صورت بروز هرگونه مشکل و آسیب پزشکان بتواند مشکل پیش آمده را نیز بهبود ببخشند.

متخصصان برای کودکان مسکن‌ هایی را تجویز می‌ کنند که باید حتماً در فواصل زمانی مشخص شده به او بدهید و همراه خود پوشک تمیز، پستانک و پتوی نوزاد را داشته باشید تا بتوانید در صورت نا آرام بودن کودک از این وسایل استفاده کنید.

ممکن است با ختنه نوزاد مقداری خونریزی، درد زیاد و گریه های پیوسته کودک اتفاق بیفتد، که بهتر است برای چنین اتفاقاتی آمادگی داشته باشید و شرایط را برای آرام کردن نوزاد فراهم سازید.

مسئله دیگر این است که اگر تمایل دارید تا نوزاد شما به سلامت روند ختنه را پشت سر بگذارد، بهتر است که از قنداب برای او استفاده کنید و قبل و بعد از انجام ختنه نوزاد خود او را در فواصل زمانی کوتاه شیر دهید تا کودک  احساس گرسنگی نکرده و به کاهش میزان درد او کمک خواهد کرد.

علاوه بر مصرف مسکن تجویر شده توسط پزشک، از هیچ گونه دارویی بدون هماهنگی استفاده نکنید.

همواره باید بدانید که حدود یک هفته الی ده روز زمان می برد تا قسمت جدا شده از آلت تناسلی کودک جدا شود. در طول این دوره هرگونه تورم، قرمزی، خارش و درد کاملاً منطقی بوده و هیچگونه عامل نگران کننده نخواهد بود.

اما اگر متوجه شدید که زخم کودک به کندی خوب میشود و اگر در طول روز چندین بار خونریزی می کند بهتر است که به پزشک مراجعه کرده و آسیب پیش آمده را بررسی نمایید.

توجه داشته باشید که دور نگه داشتن زخم کودک از عفونت و آلودگی ها روند بهبود را سرعت بخشیده و از آسیب های بیشتر و شدیدتر جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید  دیابت در کودکان

با این حال بهتر است که طبق گفته پزشک در فواصل زمانی مشخص شده از مواد ضدعفونی کننده استفاده کرده و پانسمان کودک را تعویض کنید.

البته در فواصل زمانی کوتاه و بلافاصله پس از ادرار کودک بهتر است پوشک تعویض شود زیرا ادرار نوزاد می تواند عاملی برای بروز بیماری و عفونت ادرار  باشد.

هزینه پرداختی بابت ختنه نوزاد

مزایای ختنه نوزاد
مزایای ختنه نوزاد

مراکز درمانی سعی دارند تا برای ارائه خدمات بهتر به همه افراد با بیمه های مختلف قرارداد بسته تا بتوانند بخش اعظمی از هزینه‌ ها را از طریق بیمه دریافت کنند.

ختنه نوزادان نیز در شمار عمل های زیبایی قرار نداشته، که البته بسیاری از بیمه ها بخش زیادی از هزینه ها را تقبل می‌ کنند.

ختنه نوزاد در شمار عمل های زیبایی قرار نمی‌ گیرد و کلیه مراکز درمانی با پذیرفتن بیمه افراد مختلف سعی بر کاهش هزینه ها داشته و افراد می‌ توانند با دفترچه بیمه خود به مراکز معتبر و کلینیک های طرف قرارداد مراجعه نمایند، و می توانند با دریافت خدمات کاملاً نوین و درجه یک بهای مناسبی را پرداخت و مابقی آن از طریق بیمه پرداخت شود.

باید بدانید که عمل های درمانی و اینچنین فرایند ها در شمار خدمات درمانی قرار گرفته و مراکز بیمه سعی دارند بخشی از بودجه فرد بیمه شده را نیز به آن اختصاص دهند.

با این حال بهتر است که بلافاصله پس از تولد نوزاد اقدامات لازم را برای بیمه او انجام دهید تا بتوانید برای خدمات پس از تولد و زمانی که به مراکز درمانی مراجعه می کنید بخش کمی از هزینه را پرداخت کنید.

دریافت چنین خدماتی برای همه اقشار جامعه مناسب و ضروری بوده که می تواند درصد زیادی از هزینه ها را نیز کاهش دهند.

البته شما می توانید به واسطه بیمه نوزاد هر گونه داروی تجویز شده توسط پزشک را دریافت کرده و مبلغ ناچیزی را بابت آن پرداخت کنید و پرداخت مابقی هزینه بر عهده بیمه خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *