معاینات دوره ای کودکان چیست؟

معاینات دوره ای کودکان چیست؟

معاینات دوره ای کودکان چیست؟

معاینات دوره ای کودکان چیست؟
معاینات دوره ای کودکان چیست؟

بسیاری از متخصصان بر این باورند که کودکان باید در زمان‌ بندی های مشخص شده معاینات و چکاپ های لازم را انجام داده و معاینات را برای زمان‌ های مشخص شده تنظیم می کنند تا بتوانند در بزرگسالی بدنی سالم داشته باشند و بتوانند زندگی سالم و کم خطری را ادامه دهند.

معاینات دوره ای برای همه کودکان انجام میشود و از بدو تولد آغاز شده و تا زمانی که به سنین نوجوانی برسند ادامه پیدا می‌ کند.

این معاینات برای بررسی نقاط عمومی بدن کودکان بوده که از جمله می‌ توان به رشد و تکامل آنها، فشار خون و سلامت نواحی مختلف بدن مانند مغز، قلب و کلیه ها را نیز اشاره نمود.

متخصصان بر این باورند که اگر طی دوره هرگونه آسیب و مشکلی برای کودکان به وجود آید باید بررسی شود، در غیر این صورت می‌ تواند به خطری بزرگ و مشکلی نا شناخته تبدیل گردد.

همه ما می دانیم که با بروز هرگونه آسیب در بزرگسالان، فرد به پزشک مراجعه کرده تا بتوانند با انجام مراقبت‌ های پزشکی عارضه پیش آمده را درمان کند.

اما چنین مسئله ای برای کودکان وجود ندارد و والدین موظفند که در دوره های زمانی مشخص شده کودک خود را برای بررسی و معاینه به پزشک مربوطه ارجاع دهند.

متخصصان از نحوه بینایی، رشد سلولی، مغزی، قد و وزن کودکان را بررسی کرده و سایر اندام های داخلی مانند قلب، کلیه ها، کبد و دیگر قسمت‌ های بدن را به طور کامل بررسی خواهند کرد و تشخیص می دهند که آیا روند رشد کودکان نرمال است یا خیر.

در غیر این صورت می توانند با روش های مختلف عوارض پیش آمده و کندی رشد کودکان را بهبود بخشیده و در بزرگسالی از آسیب های گوناگون جلوگیری خواهند کرد.

معاینات دوره ای نوزاد

زمانی که بانوان متوجه آغاز دوران بارداری میشوند، باید تحت نظر متخصصان باشند تا بتوانند با آزمایشات مختلف، عکس برداری و سونوگرافی روند رشد کودک خود را نیز مشاهده و از صحت آن اطمینان حاصل نمایند.

اما زمانی که نوزاد به دنیا می آید متخصصان معتقدند که باید مادر ماهانه به مراکز درمانی و مراکز بهداشت مراجعه کرده و روند رشد کودک خود را بررسی کد، در این فرآیند متخصصان بینایی و شنوایی و حتی ضربان قلب کودک را به طور دقیق بررسی کرده و در صورت بروز هرگونه آسیب می توانند سریعتر مشکل پیش آمده را پیدا و درمان کنند.

در معاینات دوره ای و ماهانه کودکان، متخصصان روند رشد آنها را بررسی می‌ کنند تا در صورت عدم هماهنگی با روال عادی بتوانند با استفاده از مکمل ها و داروهای مختلف کودک را به وضعیت عادی برسانند.

بیشتر بخوانید  کولیک چیست؟

معاینات دوره ای برای نوزادان و کودکان از بدو تولد انجام خواهد شد و حتماً باید طی زمان بندی های مشخص شده واکسیناسیون کودکان را انجام داده و طبق نظر پزشک معاینات نیز به صورت دوره ای و دقیق انجام پذیرد.

ضرورت انجام معاینات دوره ای کودکان

بزرگترین دغدغه والدین از بعد تولد نوزادان این است که برای انجام چکاپ های ماهانه، تزریق واکسن و حتی در زمان بروز بیماری باید به کدام پزشک مراجعه نمایند.

قبل از هر چیز باید یک پزشک متخصص کودکان را در نظر داشته باشید تا در دو سال اول زندگی کودک در صورت بروز هرگونه مشکل و یا برای معاینات منظم و دوره‌ ای به آن مراجعه نمایید.

متخصصان بر این باورند که بدن کودکان نسبت به افراد بزرگسال حساس تر است و در دوره‌ های مختلف و تحت نظر متخصصان باید تمامی اندام های حیاتی بدن از جمله سیستم گوارشی، کبد، قلب و حتی وضعیت حرکتی و تغذیه کودکان باید مورد بررسی قرار بگیرد.

ضمن انجام همین مراقبت های ساده کودک شما از هرگونه عارضه و بیماری خطرناک محفوظ خواهد ماند و سلامت آنها با مشکل خاصی تهدید نمیشود.

با انجام معاینات دوره ای پزشکان خیلی دقیق‌ تر و سریعا می توانند از مشکلات پیش آمده مطلع شده و به این واسطه روند درمان خیلی سریع تر انجام می پذیرد.

حتما می دانید که تا ۵ سالگی زمانی که به پزشک مراجعه می‌کنید متخصصان قد کودکان را اندازه‌ گیری کرده تا متوجه شوند که آیا رشد طبیعی و نرمال دارند یا خیر.

پس از آن اندازه گیری وزن کودک، فشار خون و بررسی تپش قلب و نوع تنفس کودکان مورد ارزیابی قرار می‌ گیرد که به این واسطه پزشک اطلاعات بسیار مهمی را نسبت به وضعیت جسمانی کودکان کسب کند.

البته سابقه واکسیناسیون کودک از مهم ترین نکاتی است که هر پزشک به آن توجه ویژه دارد و از بدو تولد و در زمان بندی مشخص شده باید کودک خود را جهت انجام واکسیناسیون به مراکز بهداشت برده و واکسن مربوطه را در زمان مناسب دریافت کنید.

شما می توانید هر گونه معاینات را در دوره‌ های مختلف و تحت نظر متخصصان انجام دهید.

البته اگر احساس می کنید که کودک شما از نظر ذهنی و یا جسمی با مشکلات مختلف مواجه است بهتر است که نسبت به این مسئله بی اهمیت نبود و خیلی سریع برای بررسی های بیشتر به پزشک مراجعه نمایید.

بسیاری از آسیب‌ های جسمانی اگر در دوره کودکی کشف و درمان شوند در بزرگسالی هیچ گونه خللی برای سلامت جسمانی آنها ایجاد نمی‌ کند.

بیشتر بخوانید  سینوزیت در کودکان

اما باید بدانید که این مشکلات باید در موقعیت مناسب و زمان طلایی بهبود پیدا کنند در غیر این صورت می تواند به عارضه ای بزرگ و جبران ناپذیر تبدیل شود.

زمانی که پزشک وضعیت جسمانی کودک شما را بررسی می‌ کند اگر رشد در حد طبیعی نباشد راهکارهای مناسب را به شما ارائه می دهند و در صورت نیاز با انجام دارو درمانی و یا مصرف مکمل‌ های خاص پزشک می‌ تواند هرگونه کمبود در سیستم جسمانی کودکان را نیز بهبود ببخشد.

به همین دلیل است که تمامی متخصصان معاینه و چکاپ های دوره را برای کودک کودکان الزامی و حیاتی دانسته و معتقدند که این فرآیند باید حتما تحت نظر متخصصانی انجام شود که در این زمینه تجربه و مهارت کافی را دارا هستند.

با این حال باید معاینات دوره ای کودکان را حائز اهمیت دانسته و در این شرایط پزشکان تمامی بخش های مختلف بدن و کارایی درست آنها را مورد بررسی قرار می‌ دهند.

اگر پزشک متوجه عارضه ای پنهان شود با انجام فرایندهای تشخیصی و انواع آزمایشات و تصویربرداری سعی می کنند که خیلی دقیق تر وضعیت سلامتی کودکان را بررسی نمایند.

معاینات دوره کودکان شامل چه مراحلی است؟

معاینات دوره ای کودکان چیست؟
معاینات دوره ای کودکان چیست؟

متخصصان توصیه اکید بر انجام معاینات دوره‌ ای کودکان دارند. شاید این مسئله برای شما هم به وجود آید که این معاینات شامل چه بخش هایی میشود و در چه فاصله زمانی انجام می پذیرد.

متخصصان اولین معاینات را بعد از تولد کودک انجام می‌ دهند تا متوجه عوارض کوچک و بزرگ شوند‌.

اگر وضعیت نوزاد طبیعی باشد متخصصان دوره های دو ماهه، سه ماهه و شش ماهه را برای کودکان در نظر می‌ گیرند تا بتوانند علاوه بر بررسی نحوه کارکرد اندام های داخلی، رشد قدی، فیزیکی و جسمی کودک را نیز بررسی کنند.

در چنین مراحلی متخصصان ابتدا قد کودک، وزن و اندازه دور سر آن را گرفته تا بتوانند با دوره‌ های بعدی مقایسه کنند.

اگر کودک رشد طبیعی داشته باشد متخصصان انجام معاینات را به دوره‌ های دورتر موکول خواهند کرد.

اگر کودک رشد طبیعی نسبت به همسالان خود نداشته باشد متخصصان والدین را موظف کرده تا در دوره های کوتاه مدت وضعیت جسمانی کودک را نیز بررسی کنند و در صورت بروز هرگونه عارضه می‌ توانند از داروها و مکمل های گوناگون برای حفظ سلامت کودک استفاده نمایند.

زمانی که سن کودک از یکسال عبور می کند متخصصان سلامت دندان کودکان را نیز مورد معاینات دقیق قرار خواهند داد و به والدین توصیه می‌ کنند که حداقل ۶ ماه یکبار برای انجام معاینات دندانپزشکی به پزشک مربوطه مراجعه کنند.

این روند باید تا زمانی انجام شود که دندان‌ های شیری کودکان افتاده و جای خود را به دندان های دائمی خواهند داد.

بیشتر بخوانید  یبوست چیست؟

ممکن است به دلایل مختلف رونده راه رفتن، نشستن و هرگونه اعمال دیگر کودک به کندی و دیرتر از سایر همسالان خود انجام شود.

چنین دیرکرد هایی شامل حرف زدن کودکان نیز خواهد شد که حتما باید به پزشک مراجعه کرده و در بسیاری از موارد متخصصان چنین فعالیت و روندی را عادی جلوه خواهند داد و والدین می‌ توانند بدون هیچ گونه نگرانی منتظر بمانند تا فرزندشان روند رشد خود را نیز به طور طبیعی طی کند.

اگر متخصصان تشخیص دهند که این کندکاری کودکان طبیعی نیست کودک را به پزشک مربوطه ارجاع داده تا بتوانند پیش از دیر شدن روند لازم برای درمان آسیب پیس آمده را نیز بهبود ببخشند.

به همین دلیل است که متخصصان تاکید فراوانی بر انجام معاینات دوره ای کودکان دارند، زیرا بسیاری از آسیب ها اگر در کودکی درمان شوند در بزرگسالی هیچگونه آثاری از آنها باقی نمانده و زندگی فرد را دستخوش تغییرات نخواهد کرد.

با این حال بهتر است معاینات دوره ای کودکانتان را مهم شمرده و طبق زمانبندی پزشکی آنها را انجام دهید تا بتوانید از سلامت کودکتان مطمئن شده و در صورت بروز هرگونه آسیب می توانید با کمترین زحمت ،کمترین هزینه و کمترین مشکل، آسیب پیش آمده را نیز برطرف نمایید.

هزینه پرداختی بابت معاینات دوره ای کودکان

معاینات دوره ای کودکان چیست؟
معاینات دوره ای کودکان چیست؟

یکی از مهمترین مسائلی که همه افراد در زمینه های مختلف به آن توجه دارند، مقدار هزینه ای است که بابت خدمات پزسکی باید پرداخت نمایند.

بسیاری از خدمات پزشکی شامل بیمه شده و مراکز بیمه بخش اعظمی از هزینه‌ ها را به مراکز درمانی پرداخت خواهند کرد. البته این امر ممکن است در مورد عمل ها و فرایند های زیبایی صدق نکند.

نکته ای که همواره مهم است این است که معاینات دوره ای کودکان هیچگونه هزینه ای سنگین برای والدین به همراه نداشته و مراکز بیمه می توانند بخش اعظمی از این هزینه‌ ها را پرداخت کنند.

همواره باید بدانید که این هزینه ها بسیار محدود و کم هستند و اگر فردی تمایل به انجام معاینات دوره ای کودکان داشته باشید هیچ گونه نگرانی بابت هزینه ها نخواهد داشت و می توانند با صرف حداقل میزان هزینه چکاپ دوره کودکان خود را انجام داده و همواره از سلامت آنها اطمینان حاصل نمایید.

معاینات دوره ای و انجام واکسیناسیون مرتب برای کودکان الزامی بوده و آنها را از خطرات، آسیب‌ ها و بیماری‌ های بسیار خطرناک محفوظ خواهد داشت.

اگر معاینات دوره ای در طولانی مدت و در زمان مشخص شده در دوران کودکی انجام شود هر گونه نقص و آسیب سریعا مشخص شده و روند تشدید آنها کنترل و دوره های درمانی سریع‌ تر طی میشود.

بهتر است که معاینات دوره کودکان را نیز جدی بگیرید، و حتما طبق نظر متخصصان روش های مختلف چکاپ و معاینه را در دوره‌ های گوناگون انجام دهید تا بتوانید از سلامت کودکانتان محافظت کرده و همواره رشد مناسبی داشته باشند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *