نکات مهم در خرید اسباب بازی

نکات مهم در خرید اسباب بازی

امروزه اسباب بازی ها نقش موثر و بسیار مهمی در پیشرفت فکر و مغز کودکان دارند علاوه بر آن ها بازی هایی هستند که با اسباب بازی ها انجام می شود و به گونه ‌ای نحوه هماهنگ کردن حرکات بدن به کودکان آموزش داده می‌شود.

در واقع اسباب بازی ها و آموزش هایی را به کودک می دهند که در مراحل اولیه رشد در محیط اطرافشان اتفاق می‌افتد و می‌تواند با پیرامونشان ارتباط برقرار کنند.

اما با این حال بسیاری از والدین و پرستاران کودک بر این باورند که اسباب بازی فقط برای وقت گذراندن و سرگرمی برای کودکان است.

زمانی که کودکان با اسباب بازی ها مشغول می باشند در واقع مشغول فراگیری برخی از مهارت ها هستند و می تواند توانایی آنها را در حل مسئله و حتی استعدادیابی آن ها را بالا ببرد.

این مهارت به دلیل محدودیت های زبانی برای کودکان که هرگز نمی توانند با پدر و مادر خود صحبت کنند.

می توانند به شکل آموزش های از طریق اسباب بازی ها باشند و از طرفی خرید اسباب بازی برای کودکان کار ساده ای نیست و شما می توانید به هر فروشگاه ها و اسباب بازی فروشی بروید و هر وسیله ‌ای که دیدید را برای کودک تان انتخاب کنید.

در نهایت آن را خریداری کنید از آنجایی که هر روز در بازار اسباب بازی های جدید وجود دارد خرید اسباب بازی کودک کار سختی است.

در زمان خرید باید به سن کودک توجه کنید بعضی از والدین اسباب بازی هایی را برای کودکان می خرند که گویی خودشان می خواهند از آن استفاده کنند.

در حقیقت یک اشتباه بزرگ است و منجر می‌شود که پول تان هدر برود و کودک تمایلی به آن نداشته باشد زمانی که به فروشگاه های اسباب بازی می روید و به دنبال وسیله مناسب سن کودکتون هستید.

بیشتر بخوانید  دلیل کاهش وزن در کودکان

حتما باید رده سنی آن وسیله را در نظر بگیرید خرید اسباب بازی زمانی که در زمان ایستاد و بازی کردن با آن نیاز به ایستادن می باشد برای کودکانی که چهار دست و پا راه می روند بی فایده است.

برای مثال اگر فرزندتان کمتر از یک سال دارد اسباب بازی هایی که حالت بلوکی و چیدمان هستند را برای آن ها انتخاب کنید.

البته باید قطعات آن به اندازه باشد که کودکان ها را در دهان خود نگذارد به همین ترتیب اگر دختر شما یک ساله است اسباب بازی هایی مثل ماژیک های رنگی خمیر بازی عروسک برای او انتخاب مناسبی است.

خرید اسباب بازی های بادوام برای کودک بسیار مقرون به صرفه تر هست.

تردیدی نداشته باشید که همه افراد به دنبال خرید وسایلی هستند که از لحاظ قیمت مناسب باشد.

اگر شما هم مانند والدین دیگر در زمان خرید به دنبال راهی هست که پول تان بیشتر پس انداز شود باید بدانید که کوتاه آمدن در برابر کیفیت اسباب بازی به بهانه اینکه قیمت آن مقرون به صرفه تر است می ‌تواند برایتان در بلندمدت گران تمام شود.

به یاد داشته باشید که کودکان نمی دانند که چگونه از وسیله های مراقبت کنند لحظه که شما اسباب بازی را برای او هدیه می گیرید و به دستش می دهد.

ممکن است آن را پرت کند و همان لحظه اول بهش کند پس بهتر است در خرید اسباب بازی دقت کنید و کیفیت و ساختار آن را مد نظر قرار بدهید اسباب بازی می‌تواند همانند ضرباتی که کودک به آن وارد می کند.

پس جنس وسیله ای که خریداری می کنید بسیار حائز اهمیت است از خرید اسباب بازی های پیچیده دوری کنید .

محصولاتی را تولید می ‌کنند که پیچیدگی های خاصی دارند و به عنوان ترفندی برای فروش از آن استفاده می‌کنند یک پدر و مادر دلسوز اسباب بازی ها را گزینه مناسبی برای فرزندشان می ‌داند.

اگر برای کودکتان یک اسباب بازی و پیچیده انتخاب کنید که ذهن مخشوش می‌شود و در نهایت دچار سردرگمی می شود و دیگر به سمت آن نخواهد رفت به طور کلی باید اسباب بازی را برای کودک انتخاب کنید که بتواند به صورت جدی با آن ارتباط برقرار کند.

بیشتر بخوانید  درمان تب کودکان

به یاد داشته باشید هدف سرگرم کردن و آموزش است برای نمونه اگر از تلفن اسباب بازی استقبال می‌کند زیرا می بیند پدر و مادرش در طول روز چند بار به صورت واقعی از تلفن استفاده کردند.

اسباب بازی را برای کودک انتخاب کنید که بتواند در آن تنوع ایجاد کند

اسباب بازی را برای کودک انتخاب کنید که بتواند در آن تنوع ایجاد کند
اسباب بازی را برای کودک انتخاب کنید که بتواند در آن تنوع ایجاد کند

تاکنون احتمالا متوجه شده که کودکان به صورت طولانی مدت نمی توانند برای یک چیز و متمرکز شوند در واقع تحقیقات نشان می دهد که انجام دادن روزانه یک کار و حالت تکراری بازی ها می تواند برای کودک خسته کننده به نظر بیاید.

بنابراین شما باید اسباب بازی هایی را انتخاب کنید که قابلیت تغییر شکل داشته باشند و کودک از آن خسته نشود به بیان دیگر کودک بتواند از آن به شکلهای مختلف استفاده کنند.

مثلاً لوگو هایی که کودکان با آنها می‌توانند قطار ماشین ریل و وسایل دیگر را بسازند گزینه‌های بسیار خوبی هستند

اسباب بازی را انتخاب کنید که خلاقیت را در کودکان بالا ببرد

اسباب بازی را انتخاب کنید که خلاقیت را در کودکان بالا ببرد
اسباب بازی را انتخاب کنید که خلاقیت را در کودکان بالا ببرد

قبلا هم در مطلب به بالا گفتیم که اسباب بازی ها در یادگیری بسیار موثر هستند اگر شما اسباب بازی را انتخاب می کنید که شکل ثابت دارد خودت نمی تواند خلاقیت و ابتکار خود را به نمایش بگذارد.

توصیه می شود اسباب بازی را بخرید که برای کودک کار های بزرگسالان را می تواند شبیه سازی کند.

مثلا عروسک های قابل تعویض لباس ندارند و یا لوازم خانگی آشپزخانه اسباب بازی های مناسب برای کودکان هستند.

رنگ های انگشتی که بتوانند بر روی کاغذ و سطوح دیگر نقاشی بکشند می‌تواند خلاقیت کودکان را گسترش دهند و استعداد آن ها را شکوفا کند.

مفید ترین اسباب بازی ها برای کودکان

مفید ترین اسباب بازی ها برای کودکان
مفید ترین اسباب بازی ها برای کودکان

به طور کلی می توان گفت مفید ترین اسباب بازی هایی که کودکان با آنها می تواند بازی کند آنهایی هستند که ذهن و بدن کودک را درگیر می‌کنند و آنها را برای ساعت ها مشغول می‌کند.

بیشتر بخوانید  عفونت ادراری چیست؟

بی شک محصولاتی که هوش کودک را افزایش می ‌دهند آیتم های رنگی دارند و البته ایمنی کافی را برای کودک به وجود می آورند.

ایمنی شامل این است که قطعات آن اسباب بازی کوچک نباشد و مشکلی برای کودک به وجود نیاورد. اسباب بازی های را انتخاب کنید که کودکان را به دنیای واقعی ارتباط می دهند.

آن ها را انتخاب کنید که بیان هنری را تشویق می کنند به دنبال اسباب بازی هایی باشید که برای ساختن اسباب بازی برای بچه های ۷ ساله باشد. مثل پازل ابزار موسیقی کتاب‌ها اسباب بازی و مدل سازی گل و غیره

اسباب بازی هایی را انتخاب کنید که می توانند با دوستان به اشتراک بگذارند و آنهایی که در محیط دور از خانه هم قابل استفاده هستند اسباب بازی هایی را بخرید که تعامل را در کودکان با افراد بزرگسال بیشتر می‌کند.

برای مثال پازل بازی های تخت های دومینو اجازه می دهد که بچه ها و بزرگتر ها به صورت تعاملی بازی کنند اسباب بازی های پیش دبستانی برای تحریک تخیل در کودکان بسیار مفید هستند.

هم جنبه سرگرمی دارند و هم خلاقیت آن ها را بالا می برد در خرید اسباب بازی ها تنوع پذیری را فراموش نکنید.

برای کودکان و وسایل را انتخاب کنید که از لحاظ رنگ ابعاد و اندازه با وسایلی که خودش دارد متفاوت است و این باعث می ‌شود هیجان و ذوق بیش تری نسبت به آن داشته باشد.

اسباب بازی باید بتواند جسمی بچه ها و یکسان باشد و بتواند قدرت آنها را بالا ببرد و انرژی آن ها را تخلیه کند و در نهایت باعث آرامش جسمی و روحی آن ها شود.

پس نباید برای خرید اسباب بازی کودک تان چیزی را خریداری کنید که فقط کودک به‌عنوان یک تماشاچی به آن نگاه کند و آن را داشته باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *